Macadamia (cadı fındığı) yağı faydaları nelerdir?

Macadamia yağı

Macadamia yağı, macadamia ağacının fındık görünümlü meyvelerinden elde edilen sağlık için oldukça faydaları olan bir yağdır. Fındığa benzeyen meyveleri ile cadı fındığı ismi ile bilinmektedir. Çoğunlukla Avusturalya’da yetişen bu ağacın diğer ülkelerde farklı çeşitleri yetişmektedir.

Macadamia yağı, cilt bakımı ve güzelliği için haricen sürülebilir. Vücut sağlığı için dahilen kullanılabilir ve hatta yemeklerde kullanılabilir. Macadamia yağı omega 3, omega 6 ve omega 9 açısından zengin olduğu belirlenmiştir.

Macadamia yağının  cilde faydaları

Saç dökülmesi

Macadamia yağı dökülen saçlar için kullanılabilir. Saç köklerini ve saçları besleyerek dökülmeleri ve kırılmaları önler. Macadamia yağı haftalık olarak saçlara maske şeklinde uygulanabilir.

Yumuşatıcı

Macadamia yağı nasır ve nasırlaşan deriye sürülebilir. Deriyi yumuşatarak nasırın zamanla iyileşmesini sağlar. Özellikle dizlerdeki ve dirseklerdeki kalınlaşan deride kullanılabilir. Ayak topuğuna çatlak önleyici veya mevcut çatlağın iyileşmesi için sürülebilir. Günde 2 defa macadamia yağı masaj şeklinde sürülebilir.

macadamya fındığı

Leke giderici

Macadamia yağı cilt üzerinde oluşan güneş lekelerinin giderilmesi için kullanılabilir. Cilt lekelerinin azalmasını zamanla cildin renk tonunun normale gelmesini sağlar.

Akne ve sivilce

Macadamia yağı akne ve sivilcelerin üzerine bir pamuk yardımı ile sürülebilir. Bir cilt altı enfeksiyonu olan akne ve sivilceler cildin bütünlüğüne zarar vermektedir. Macadamia yağı ile cilt daha kısa sürede toparlanır. Akne ve sivilcelerin ciltte iz bırakmasını büyük ölçüde engeller.

macadamia yağı

Macadamia yağının vücuda faydaları

Macadamia yağı içerdiği omega yağ asitleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Omega yağ asitleri damar bütünlüğünü sağlar ve bu sayede çeşitli damar hastalıklarından korur. Damar tıkanıklığı ve varis gibi hastalıkları önler.

Macadamia yağı tansiyon hastaları için oldukça önem taşır. İçerdiği omega yağ asitleri kalp ve damar sağlığını koruduğu gibi tansiyonun dengede tutulmasını sağlar.

Macadamia yağı kandaki iyi huylu kolesterol seviyesinin artmasını, kötü huylu kolesterol seviyesinin azalmasını sağlamaktadır. İçerdiği omega yağ asitleri damar yapısının bozulmasını önler ve köyü huylu kolesterolün damar tıkanıklığı oluşturmasını engeller.

Macadamia yağı ağrıyan bölgeye masaj yapılarak sürülebilir. Yumuşatıcı etkisi ile tutulmaları ve ağrıyı çözer. Bel ve boyun tutulmalarında yumuşatıcı etkisinden dolayı fayda sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740