Maflor saşe nedir? Ne için kullanılır?

maflor-probiyotik-iceren-5-10-sase

Maflor saşe nedir?

Maflor saşe bağırsak florasını düzenlemek için kullanılan probiyotik içerir. İçerdiği doğal probiyotik olan bifidobakteriler, insan vücudundaki bağırsak florasında bulunur. Her hangi bir hastalıktan veya başka bir problemden dolayı bağırsak florasından yok olan veya azalan bifidobakterilerin tamamlanması için kullanılır. Bağırsak florasında ki zararlı bakterilerin azalmasını, faydalı bakterilerin artmasını sağlar. Böylece bağırsak problemleri büyük ölçüde azalır.

Bifidobakteri nedir?

Bifidobakteriler insan ve hayvan vücudundaki bağırsak florasında bulunan ve besinlerin sindiriminde önemli rol oynayan faydalı bakterilerdir. Bağırsaklarda kısa çubuklar, eğri çubuklar ve büyük “Y” harfi şeklinde bulunurlar. Bifidobakteriler insan vücuduna ilk kez anne sütü ile alınır. Anne sütü bifidobakteri açısından zengindir. Bifidobakteriler mide asidine karşı dayanıklıdır. Bu yüzden harabiyete uğramadan bağırsak florasına ulaşırlar. Bağırsak florasından bifidobakterilerin azalması halinde çeşitli sindirim problemleri ve bağırsak bozuklukları meydana gelir.

Bifidobakteriler bağırsaklarda neden azalır veya yok olur?

Antibiyotik tedavisi

Antibiyotikler, faydalı ve zararlı gözetmeksizin bakterileri etkisiz hale getirirler. Bağırsak florasındaki faydalı bakteriler bir çok antibiyotiğe karşı dirençsizdirler. 1 adet antibiyotik tüm bağırsak florasını etkileyebilir ve bifidobakterileri öldürebilir.

Hava değişikliği (seyahat)

Dünya üzerinde her bölgenin kendine has havası ve suyu vardır. Buna toprakta yetişen bitkilerde dahil. İnsan vücudunun metabolizmasının bu duruma alışması için belirli bir süre geçmesi gerekir. Bu süre içerisinde bifidobakteriler azalır ve ishal sendromu büyük olasılıkla belirti göstermeye başlar.

Mikroplardan kaynaklanan ishal

İçtiğimiz sudan, yediğimiz yiyecekten, yıkanmadan yenilen sebze ve meyvelerden alınan mikroplar bağırsaklardan bifidobakterileri azaltır.

Maflor saşe ne için kullanılır?

Maflor saşe ishal sendromunda kullanılır. Bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Böylece zararlı bakteriler azalmaya başlar.

Herhangi bir nedenden dolayı kaynaklanan gaz ve şişkinliğin giderilmesinde kullanılır. Ayrıca bağırsak hareketlerinin bozukluğundan kaynaklanan ağrılı durumlarda kullanılabilir.

Dışkının sağlıklı kıvamda olmadığı durumlarda kullanılabilir. Aşırı dışkılama veya çok az dışkılama gibi dışkı miktarının anormal olduğu durumlarda kullanılır.

Maflor saşe kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar!

Şiddetli ishalde ve damar yolundan sıvı veriliyor ise maflor kullanılmamalıdır. Şiddetli ishalde sıvı kaybı artar ve ciddi açıdan risk taşır. Böyle durumlarda doktora danışınız.

Pankreas iltihabı varsa ve toplardamarlara katater cihazı takılı ise maflor saşe kullanmayınız.

Maflor saşe nasıl kullanılır?

Maflor saşe yetişkinlerde günde 1 veya 2 adet, bebeklerde ve çocuklarda ise günde 1 adet kullanılır. Yemeklerden uzak bir saatte alınması önerilir. 1 poşet maflor saşe 1 bardak suya atılarak içilir. Alkollü, asitli, gazlı ve sıcak içeceklere karıştırılmamalıdır.

Maflor şase yan etkileri

Maflor saşe kullanıldıktan sonra herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi var ise kullanmayı bırakınız. Yüzde, boğazda, dudakta ve ağız içinde şişlik oluşması maflor saşenin yan etkilerindendir. Ayrıca nefes almada zorluk, boğaz şişmesi, deri döküntüsü, kaşıntı ve kızarıklık görülen yan etkileri arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Maflor saşe nedir? Ne için kullanılır? (1 Yorum)


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740