Mate Yaprağı Çayı ve Faydaları

Mate yaprağı çayı

Mate çayı , yerba mate bitkisinin kurutulmuş yapraklarından hazırlanan bir çaydır. Bu bitki çoğunlukla Amerika kıtasında yetişmektedir. Ülkemizde ise yetiştirilmeye başlanmıştır. Mate yapraklarından elde edilen çayın metabolizma hızlandırıcı etkisi ile zayıflattığı bilinmektedir. Metabolizma hızlandırıcı etkisiyle vücuda alınan yağların vücuda depolanmadan yakılmasını sağlar ve bu sayede  vücudun enerji üretimi artar. Mate yaprağı çayı vitamin ve mineral açısından zengindir.

Mate yaprağı çayının faydaları

Mate yaprağı çayı sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenler tarafından kullanılabilir. Mate yaprağı çayı kullanıldığı andan itibaren bağırsak hareketlerini hızlandırarak yediğimiz besinlerin vücuda sindirilmesini büyük ölçüde engeller. Besinlerden alınan yağların yakılmasını sağlayarak vücudun enerji üretimi artırır. Zayıflama için günde 3 bardak mate çayı içilmesi tavsiye edilir. Mate çayı kullanımı ile birlikte diyet ve spor yapımı daha kısa zamanda daha fazla kilo verilmesini sağlar.

Mate yaprağı çayı vücudu rahatlatarak stresi ve kaygıyı azaltır. Heyecanı bastırır , depresyon belirtileri olan kişilerde rahatlama sağlar. Ayrıca mate çayı kullanımı beyin fonksiyonlarını artırarak unutkanlığı azaltır ve zihin açar.

Mate çayının bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. İçerisindeki vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur.

Mate yaprağı çayı kalp kaslarını güçlendirir. Kalp kaslarının güçlenmesi ile birlikte erkeklerde cinsel gücün artmasını sağlar. Kalp kaslarının güçlü çalışması halinde kılcal damar tıkanıklıkları azalır.

Mate yaprağı çayı bağırsak hareketlerini hızlandırarak sindirime yardımcı olur. Mate çayı kullanımı ile birlikte bol miktarda su içilmesi halinde kabızlık sorunu ortadan kalkar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740