Mavi Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mavi çay nedir?

Mavi çay, Akdeniz bölgesinde yetişen karabaş otunun kurutulmuş yapraklarından demlenen çaydır. Mavi çay Karabaş otu, mavi kantaron veya peygamber çiçeği olarak ta bilinir.   Karabaş çiçeği eskilerden beri kullanımı olan, ancak çok fazla yaygın olmayan bitkidir. Son zamanlarda mavi çay moda olmuş durumdadır. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı etkileri bilinmektedir.

Mavi çay nasıl demlenir?

Kurutulmuş yapraklar 1 bardak suyun içine atılır ve ortalama 5 dakika bekledikten sonra içilir. 1 fincan sıcak suya 3-5 yaprak atılması yeterlidir. İsteğe göre şeker ilave edebilirsiniz.

Mavi çayın faydaları

Mavi çay metabolizma hızlandırıcı ve bu sayede kilo vermeye yardımcıdır. Günde 2 fincan mavi çay tüketmek yağ yakımını hızlandırır.

Mavi çayın tansiyon düşürücü özelliği bulunmaktadır.

mavi çay

Mavi çay yatıştırıcıdır. Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemlerin giderilmesini sağlar. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı önler.

Mavi çayın kan inceltici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini azaltır.

Mavi çay sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği ile stres gibi ruhsal sıkıntılarda rahatlatıcı etki gösterir.

Mavi çay ağrı kesicidir. Romatizma ağrıları, baş ağrıları ve adet ağrılarında kullanılabilir.

Mavi çay sigara bırakmaya yardımcı ve balgam sökücüdür. Mavi çay içen bir kişinin sonrasında sigara içmesi halinde tiksinti sağlayacağı bilinmektedir. Mavi çay sigara bırakma sonrasında ciğerlerin temizlenmesi için balgam söktürür. Balgamı daha sıvı hale getirerek daha kolay sökülmesini dağlar.

Mavi çay rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliğinden dolayı uyku problemi yaşayan kişilerde uyku düzenleyici olarak kullanılabilir. Yatmadan 1 saat önce mavi çay içilmesi halinde gece boyunca rahat bir uyku sağlayabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740