Melatonin Nedir? Ne İşe Yarar?

Melatonin nedir?

Melatonin gece karanlığında uykuya dalmayı sağlamak için beyinden salgılanan uyku hormonudur. Melatonin sayesinde uykuya dalınır ve gece boyunca uyunur. Kişideki melatonin salgısı az olduğunda uykuya dalmak ta güçlük çekilir ve deliksiz bir uyku uyunamaz.

Melatonin kişideki mutluluk hormonu ile vücutta aynı etkileri gösterir. Örnek olarak hava güneş açtığında insanın içine bir neşe dolar ve mutlu olunur. Bulutlar çöktüğünde ve hava karardığında herkesin içi sıkılır ve mutsuzluk oluşur. Vücudumuzda gelişen bu olayların sorumlusu melatonin hormonudur.

Melatonin hormonu sadece uyku ile alakalı değil vücudun psikolojik olarak yaşadığı tüm iyi ve köyü duyguların gelişiminde önemli etkenlerden biridir. Mutlu olmak, farklı duygular içerisinde olmak (örneğin aşk gibi) ve ağlamak gibi eylemlerin gerçekleşmesinde melatonin hormonunun etkisi bulunmaktadır.

Melatonin hormonu ne işe yarar?

Melatonin hormonuna aslında mutluluk hormonu denebilir. Çünkü kişi mutsuz ve bunalımda olduğunda melatonin hormonu daha az salgılanır. Stresli ve düşünceli olan kişilerin melatonin hormonu azaldığından gece uykuya dalma problemi yaşarlar.

Melatonin hormonunun genellikle saat gece 23 den sabah 5 sularına kadar vücut tarafından daha fazla salgılandığı belirtilmiştir. Bu sebeple gece çalışan kişilerde büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Gündüz uyumak zorunda kalan kişiler melatonin hormonunun az salgılanmasından dolayı çok kaliteli bir uyku uyuyamazlar.

uyku hormonu

Melatonin gözlüğü nedir?

Piyasada melatonin gözlüğü olarak satılan ve melatonin salgıladığı iddia edilen uyku gözlükleri bulunmaktadır. Ancak melatonin hormonu gece karanlığında vücudun doğal olarak salgıladığı bir hormondur. Gözlük hormon salgılamaz. Gözlük sadece melatonin hormonunun daha fazla salgılanmasına yardımcı olur. Gözler kapalı olduğunda ve göze ışık gelmediğinde vücut melatonin hormonu salgılamaya çalışır. Ancak vücudun alıştığı bir denge vardır. Bu denge sayesinde gece uykuları gelir.

Melatonin tabletleri nedir?

Melatonin tabletleri vücutta zamanı gelmeden melatonin salgısını artıran ve vücudun melatonin salgılanmasını tetikleyen bir ilaçtır. Bu ilaçlar uyku düzensizliği olan kişilerde veya vardiyalı çalışan kişilerde vücudun alıştığı uyku düzeninin yeniden düzenlenmesi için yardımcı olur.

melatonin

Melatonin hormonu oldukça hassastır ve etkilendiği nedenler vardır. Bu nedenler;

Stres; Stres anında melatonin hormonu daha az salgılanır. Böylece gece uykuları kaçar ve uykuya dalmakta güçlük çekilir.

Alkol; Alkol melatonin hormonunun vücuttaki etkisini azaltmaktadır. Alkol alan kişiler melatonin etkisi ile değil, alkolün etkisi ile uyurlar ve uyandıklarında baş ağrısı ile karşı karşıya kalırlar.

Sigara; Uyuşturucu bir madde içeren sigara, beyin fonksiyonlarının doğru çalışmasını engeller. Böylece beyinden melatonin salgısı azalır yada düzensiz salgılanır.

Ses; Beyin ses algıladığında melatonin hormonu salgısı azalır.

Işık; Işıklı ortamlarda melatonin salgısı azalır. Gözlerin ışık alması melatonin salgısının azalmasını sağlar ancak melatonin salgısı vücudun alıştığı zamanlarda yine de salgılanır. Örneğin uyku düzeni sağladığınızda melatonin hormonu her gün aynı saatlerde salgılanır. Melatonin salgılanma saatinin dışında zifir karanlıkta da bulunsanız melatonin hormonu seviyesinde çok artış olmayacaktır.

Melatonin hormonunun diğer faydaları

Melatonin hormonu vücudu vücudu dinlendirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece hastalıklara karşı vücut daha dirençli olur.

Melatonin kalp sağlığını korur ve kan dolaşımının rahatlamasını sağlar.

Melatonin hormonunun kansere karşı koruduğu ortaya çıkmıştır. Antioksidan özelliği sayesinde hücreleri yeniler ve zararlı maddelerden korur.

Melatonin hormonunun migren hastalarına büyük etkisi vardır. Melatonin hormonu az olduğunda ve kişi uykusuz kaldığında migren tetikler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740