Melisa Yağının Faydaları

Melisa yağı

Melisa bitkisi ülkemizin her yerinde yetişen, boyları ortalama 1 metre ve otsu bitkilerdendir. Yaprakları çiçek açmadan toplanıp kurutulur. Su buharı distilasyonu ile yapraklarının yağı çıkartılır. Melisa bitkisinin yapraklarından elde edilen yağ insan sağlığı birçok rahatsızlıkta kullanılmaktadır. Ayrıca melisa yağı cilt sağlığı için tercih edilen yağlardandır.

Melisa yağının cilde faydaları

Ağrı kesici: Melisa yağı vücudun ağrıyan bölgesine masaj yapılarak sürülebilir. Ağrıları hafifletir ve cildi yumuşatır. Baş ağrılarında alın ve şakak kısmına hafif masajla yedirilir. Migren ve diğer baş ağrılarını hafifletir.

Cilt bakımı: Melisa yağı cildi besler ve cilde tazelik verir. Yüz bölgesine kullanılabilir. Cilde parlak bir görünüm kazandırır.

Melisa yağının sağlığa faydaları

Soğuk algınlığı: Grip ve soğuk algınlığına karşı sabah ve akşam birkaç damla melisa yağı içilebilir. Melisa yağı antiseptik özelliklidir. Bu sayede vücuttaki zararlı bakteri ve virüslerin azalmasını sağlar.

Mide yanması: mide yanması şikayeti olan kişilerde melisa yağı aç karına bir kaç damla içilmelidir. Mide mukozasını koruma görevi üstlenir.

Ağrı: Vücutta oluşan kas ağrılarında etkili olabilir. Özellikle fibromyalji hastalığı olan kişilerde melisa yağı rahatlama saglayabilir.

Damar açıcı: Damar açıcı etkisi ile beyin damarlarını açarak hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı azaltır.

Depresyon: Melisa yağı ruhsal bozukluklar için kullanılabilir. Stresli zamanlarda ve depresyon anında Melisa yağı rahatlama sağlar. Uykusuzluk problemi yaşayanlar için uyumadan önce birkaç damla kullanılabilir.

Sindirim sistemi: Melisa yağı sindirim sistemini düzenleyerek Hazımsızlık, gaz oluşumunu , kabızlık ve ishal gibi problemleri önler. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740