Menekşe Yağının Faydaları

Menekşe yağı

Bir saksı çiçeği olan menekşe evlerde süs bitkisi olarak yerini alır. Güneş ışığı görmeyen ve çok soğuk olmayan yerleri sever. Menekşe çiçeğinden ve yapraklarından damıtılma yöntemi ile elde edilen menekşe yağı cilt sağlığı ve saç dökülmesini önlemek açısından insan sağlığı için faydalı olmaktadır. Menekşe yağı kıymetli bir yağdır. Saf menekşe yağı bulmak biraz zor olabilir. Çoğunlukla seyreltilmiş menekşe yağı piyasada bulunmaktadır.

Menekşe yağı hoş kokusu sayesinde parfümeri ve kozmetik sanayinde koku verici olarak kullanılır. Güzel kokusu ile kişideki negatif enerjiyi alır. Kişiye sakinlik ve rahatlama hissi verir. Eski zamanlarda menekşe çiçeğinin bu özelliğinden faydalanılmıştır.

Menekşe yağının faydaları

Saç dökülmesi

Menekşe yağı saç diplerini ve saç köklerini besler. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde saç diplerinde oluşan mantar enfeksiyonu ve kabuklanma sorunlarına çözüm olabilir. Saç ve saç diplerini besleyerek saçların daha canlı ve parlak çıkmasını sağlar. Saçların bakımını ve onarımını yapar. Bu sayede saçlar dökülmelere karşı daha dayanıklı olur. Menekşe yağı bir pamuğa damlatılıp saç diplerine sürülebilir. 2 veya 3 günde 1 sürülmesi saçların beslenmesi için yeterli olacaktır.

Romatizma

Menekşe yağı romatizma ve diğer ağrılara karşı ağrıyan bölgeye sürülerek ağrıları hafiflemesini sağlar. Romatizmal ağrılara, kireçlenme sorununa karşı ve ödem oluşumuna karşı sürülebilir. Menekşe yağı ağrıyan bölgeye masaj yapılarak sürüldüğünde etkili olmaktadır.

Cilt sağlığı

Menekşe yağı yatıştırıcı ve nemlendirici özelliği ile ciltteki kaşıntı ve kızarıklıklara iyi gelmektedir. Uyuz ve uyuz böceğinin cilde verdiği zararların onarılmasını sağlar. Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarında haricen sürülebilir.

Menekşe yağının mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde ciltteki bakteri ve diğer mikroplara karşı etkili olmaktadır. Ayrıca ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar. Cildin bakımını ve onarımını yaparak daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşturur.

Sivilce

Antiseptik özelliği bulunan menekşe yağının bu özelliği sayesinde cilt üzerinde oluşan sivilce enfeksiyonunun çoğalmasını engeller. Yağlı ciltlerde çok fazla kullanımı önerilmez. Bir pamuk yardımı ile menekşe yağı sivilceli bölgelere sürülebilir.

Ruh sağlığı

Menekşe  çiçeğinin evlerde saksı çiçeği olarak kullanılmasının nedeni hoş kokusu ile kişideki stres ve sıkıntıları rahatlatmasıdır. Menekşe çiçeğini koklandığında  rahatlama ve sakinlik verir. Ayrıca uykusuzluk sorununa karşı menekşe yağı burun kenarlarına sürülebilir. Güzel kokusu uykuya dalmada zorluk çekenlere iyi gelir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740