Menisküs Nedir? Menisküs Yırtığı ve Tedavisi

Menisküs nedir?

Menisküs vücutta iki kemik arasında bulunan ve hareket kolaylığını sağlayan kıkırdak yapıdır. Dizilerde, bileklerde ve dirseklerde bulunur. Ancak menisküs dendiğinde en bilinen nokta dizlerdir. Çünkü menisküs problemleri en fazla diz ekleminde meydana gelmektedir.

Menisküs dokusu dizlerin birbirine temas etmesini önleyerek kemik tahribatı oluşmasını engeller. Bir dizde 2 adet yarım ay şeklinde menisküs bulunur. Bu menisküler kıkırdak yapı ve bağ doku görevi görür. İki kemik arasında elastik yapısıyla yastık görevi görür. Vücutta en çok görülen menisküs yırtığı diz eklemindeki menisküsün yırtığıdır. Diğer bölgelerdeki menisküs yırtıklarına çok nadir rastlanılmaktadır.

Menisküs nasıl yırtılır?

Diz eklemine çok fazla ağırlık binmesi, oturduğunda birden ayağa kalkmak, diz ekleminin ters harekette bulunması, ayaklarının üzerinde otururken ani hareketle dönmek menisküs dokusunun yırtılmasına neden olabilir.

Menisküs yırtığı belirtileri

Menisküs dokusu yırtıldığında sıcağı sıcağına belirti vermeyebilir. Hafif ağrı ve yanma hissi oluşabilir. Menisküs yırtığından bir sonraki gün yürümekte zorlanma oluşabilir. Çok fazla yüründüğünde ve ayakta durulduğunda dizlerde şişlik ve ağrı oluşur. Ayaklar kitlenir ve yürümekte zorluk çekilir. 

Menisküs yırtığı nasıl tedavi edilir?

Menisküs yırtığı tedavisinin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler menisküs yırtığının boyutuna göre belirlenir. İç menisküs yırtığı için cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Dış menisküs çok fazla hareketli olmadığından yırtıkların kendi kendine iyileştiği görülmüştür.

Dış menisküs yırtığı elastik bandaj ve buz uygulaması ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebilir.

İç menisküs yırtığı için menisküsün alınması veya dikilmesine karar verilebilir.  Menisküs tedavi edilemeyecek kadar tahrip olmuşsa menisküs alınabilir. İç menisküs alındığında bütün yük kıkırdak yapıya kalacağından kıkırdak yapının tahribatı gerçekleşebilir. 

Artroskopik menisektomi yöntemi menisküs ameliyatında en sık uygulanan yöntemdir. Bu işlem kıkırdak yapının içerisinin görüntülenmesini sağlar. Bu sayede kapalı müdahale ile menisküs tedavi edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740