Menopoz Döneminde Cinsel Yaşam

Menopozda cinsellik

Bayanların özel dönemlerinden biri de menopoz dönemidir. Bu dönem bayanların dönüm noktasıdır. Menopozdan sonra doğurganlık kaybolur, vücutta fiziksel değişimler gerçekleşir ve ruhsal denge değişebilir. Bu yüzden menopoz döneminden sonra eskiye dönüş olmayacak ve yeni bir dönem başlayacaktır.

Menopoz döneminde hem psikolojik hem de fiziksel yönden değişime uğrayan bayanlar  cinsel istek konusunda isteksiz olabilir. Menopoz dönemindeki bayanların cinsel isteksizlik yaşamasının en önemli nedeni vajinal kuruluktur. Vajinanın kayganlaşmasını sağlayan rahim içi salgısı, bu dönemde azalır. Vajinal kayganlık sağlanamadığında cinsel ilişki ağrılı geçer ve isteksizliğe neden olur.

Menopoz dönemindeki cinsel isteksizliğin diğer nedeni ise azalan östrojen hormonudur. Östrojen hormonu azaldığında cinsel ilişki isteği azalır. Ancak bu durum menopozdan sonra cinsel isteğin tamamen kaybolduğu anlamına gelmez. Menopoz esnasında ve sonrasında cinsel istek az da olsa her zaman vardır. Kadınlardaki cinsel isteği sağlayan östrojen hormonu, erkeklerdeki cinsel isteği sağlayan testesteron hormonuna göre daha düşüktür. Erkeklerdeki testesteron hormonu ileri yaşlara rağmen eksilmezken, kadınlarda ise giderek azalabilir.

menopozda isteksizlikMenopoz döneminde azalan cinsel isteğin önemli nedenlerinden biri de yaşanan fiziksel değişimler sonucunda psikolojik bozukluklardır. Vajinadaki görünümün kötü yönde değişimi, hassasiyetin artması, kilo almalar, vajina dokularında büzülmeler ve buna benzer değişimler bayanlarda cinsel isteği olumsuz yönde etkiler.

Bayanların çok takıntılı olduğu konulardan birisi partnerinin kendisini beğenmediğini düşünmektir. Menopoz döneminde yaşanmış olan sıkıntılar ve buna vajinadaki kuruluk dahil olmak üzere fiziksel anlamda değişimler psikolojilerini etkiler ve cinsel ilişkiden uzak durmak isterler. Bayanların en büyük problemlerinden olan kilo almak, menopoz döneminde genellikle gerçekleştiğinden ve bayanlar bu konuda hassas oldukları için cinsel ilişkide bulunmak istemezler.

Aynı şekilde bayanların cinsel organında meydana gelen fiziksel değişimler onları cinsel ilişkiden uzak tutacaktır. Menopoz döneminde bayanların cinsel organında küçülme, büzülme, kasların incelmesi ve derideki incelme sonucunda hassasiyet oluşması cinsel ilişkiden uzak kalmalarını dağlar.

Menopoz döneminde cinsel isteği arttırmak için neler yapılmalı?

menopoz cinsellikMenopoz döneminde yaşanan cinsel isteksizliğin en önemli nedeni olan vajinal kuruluğun giderilmesini sağlamak cinsel isteğin artmasını büyük oranda sağlayacaktır. Vajinal kuruluğun giderilmesi için vajina bölgesi için özel olarak üretilen kayganlaştırıcı jellerden kullanılmalıdır. Bu özel jeller, bayanların salgıladığı doğal kayganlaştırıcı ile aynı yapıya sahiptir. Vajinayı kayganlaştırmak için uygun olmayan krem, losyon vb ürünler kullanılması sakıncalıdır. Vajina florasını etkileyerek iltihabi durumlara neden olabilir.

Menopoz döneminde cinsel isteğin artması için ruhsal açıdan bayanların rahat olması gerekmektedir. Fiziksel değişimlerden rahatsız olan bayanlar psikolojik tedavi ile rahatlatılarak cinsel isteğin artması sağlanabilir.

Menopoz döneminde yaşanan fiziksel değişimlerin ve ruhsal olumsuzlukların önlenmesi için  beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle günlük yeterli miktarda su içmek dikkat edilmesi gereken hususlar arasında en önemlisidir. Yeterli miktarda su içmek menopoz döneminde yaşanan sıkıntıların büyük ölçüde azalmasını sağlar. Daha sonra egzersiz ve spora önem verin. Menopoz döneminde kemik erimesi başlayabilir. Bunun için hafif egzersizler yapabilirsiniz.

Menopoz döneminde nasıl beslenilmeli?

  • Sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır.
  • Öncelikle Sağlıklı besinler tüketmek ve hazır gıdalardan kaçınmak gerekir.
  • Yemeklerinizde zeytin yağını kullanın.
  • Bitki çaylarına öncelik verin.
  • Kuruyemiş tüketin. (çoğunlukla fındık)
  • Beyaz et tüketin. (öncelik balık)

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740