Menopoz Döneminde Korunmak Gerekir mi?

Menopoz döneminde korunmak gerekir mi?

Menopoz dönemi yaklaştığı zaman gebe kalma olasılığı gittikçe azalmaktadır. Ancak yinede gebe kalma riski menopoz dönemi başlayıncaya kadar devam etmektedir. Menopoz dönemi tam olarak başlayana kadar korunmaya devam edilmelidir. Özellikle yaklaşan menopoz dönemi sırasında gebe kalmak bebek ve anne açısından risklidir. Menopoz dönemine yakın gebe kalan annelerde hamilelik oldukça zor geçebilir. Sürekli tansiyon ve şeker yükselmesi görülebilir. Doğacak çocuk sakat olabilir. Bu nedenle menopoz dönemi tam olarak başlayıncaya kadar korunmaya devam edilmelidir.

Erken menopoza girenlerde son adet döneminin üzerinden 2 yıl geçene kadar hamilelik riski devam etmektedir. Geç gelen menopoz döneminde (50 yaşından sonra) son adet döneminden 1 yıl geçene kadar korunmaya devam edilmelidir. Menopozun tam olarak başlaması son adet döneminden 1 veya 2 yıl sonradır. Bu zamandan önce hamile kalma riski çok düşük olsa da yinede vardır.

İleri yaşlarda özellikle menopoz dönemi yakınlaşan kişilerde korunmak çok önemlidir. Bu yaşlarda meydana gelebilecek hamilelik anne ve bebek açısından tehlikeli olduğu için doktorlar kesinlikle önlem alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Doktorlar tarafından tavsiye edilen kadınlarda tüplerin bağlanmasıdır. Erkeklerde ise kanalların bağlanması doktorlar tarafından önerilmektedir. Bayanların 35 yaşından sonra ve özellikle sigara içenlerin doğum ilaçlarını kullanımının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır.

Menopoz döneminde hamile kalınır mı?

Menopoz dönemi tam olarak başlayıncaya kadar hamile kalma riski vardır. Bayanlarda 40 yaşından sonra menopoz dönemi yaklaştıkça hamile kalma olasılığı azalır. Menopoz dönemi son adet döneminin üzerinden ortalama 1 yıl geçtikten sonra başlar. Son adet döneminden 1 yıl kadar süre geçti ve menopoz başladı ise artık hamile kalma olasılığı yoktur. Ancak doktorlar tarafından tam olarak menopoz teşhisi konuluncaya kadar korunmaya devam edilmelidir. Çünkü ileri yaştaki bayanlarda adet kanı çok az yada uzun süre gelmeyebilir. Menopoz başladı diye korunmayı bırakmak yanlıştır. Menopoz teşhisi konulduğu andan itibaren korunma yöntemleri bırakılabilir.

Menopoz döneminden sonra hiçbir şekilde çocuk sahibi olunmaz. Tüp bebek ve ilaç tedavisi yöntemleri ile hamile kalmak mümkün değildir. Ancak erkekler spermlerin sayısı ve canlılığına göre daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740