Menopoza Girme Yaşı Kaçtır?

MENOPOZ DÖNEMİ

Menopoz dönemi, ileri yaşlara gelmiş bütün kadınların yaşayacağı bir dönemdir. Bu dönemde hormonlardaki değişiklikler sayesinde vücutta dengesizlikler oluşur. Hormonlardaki bu değişikler ruhsal bozukluklar ve kilo almaya neden olur.

Menopoz kaç yaşında başlar?

Menopoz dönemi her kadın için farklı yaşlarda başlamaktadır. Genetik yapı, sigara ve alkol kullanımı , adet düzensizliği ve fazla kilolar menopoz yaşını biraz daha aşağıya çekebilir.

Dünya üzerinde ortalama menopoz yaşı 50 dir. Ülkemizde ise 45-50 arası menopoza girilmektedir. Ortalamayı alacak olursak ülkemizde menopoz yaşı 47-48 dir.

Normal şartlarda menopoza girme yaşı 45-55 yaş arasındadır. 45 yaşından önce menopoza girme ihtimali de vardır. Buna erken menopoz denir. Erken menopoz önlenebilir. İlgili uzman doktora başvurarak çeşitli ilaçlar ile erken gelen menopoz önlenir. Erken menopoza girilmesi , bazı durumlarda gerçekleşebilir.

Erken menopoz nedenleri

Adet düzensizliği: adet döneminin başlangıcından itibaren sürekli adet düzensizliği yaşayan bayanların erken menopoza girmesi muhtemeldir. Adet düzensizliği hormonel bozukluğu meydana getirir. Bu hormonel bozukluk menopoz dönemini de etkilemektedir.

Adete başlama yaşı: Çocukluk dönemindeki adet yaşı ne kadar erken olursa menopoz döneminin de erken geldiği bilinmektedir. Ancak her kadın için geçerli olmayabilir. Bazı araştırmalar tam tersi sonuç vermiştir.

Sigara ve alkol: sigara ve alkol kullanımı bayanlarda hormonel dengeyi bozduğu için menopoz dönemini de etkilemektedir. Sigara kullanan bayanların çoğu menopoz dönemine erken girmiştir. Sigara ve alkol kullanan bayanlarda adet düzensizliği ve erken menopoz riski yüksektir.

Genetik yapı: Anne , teyze veya nine erken menopoza girdiyse , kişinin kendisininde erken menopoz riski yüksektir. Genetik yapı atalardan bizlere miras kalır.

Beslenme düzeni: Beslenme düzeni insan sağlığı için en önemli faktördür. Düzensiz ve sağlıksız beslenen kişilerde menopoza erken girme riski vardır. Beslenme düzeni bütün hastalıkları etkilediği gibi menopoz dönemini ve menopoza girme yaşını etkiler.

Zayıf kadınlar: Zayıf kadınların obez kadınlara göre daha erken menopoza girdiği gözlemlenmiştir. Özellikle kısa boylu ve zayıf kadınlar, uzun boylu ve obez kadınlara göre menopoz dönemine daha erken girdikleri ortaya çıkmıştır.

Ten rengi: Esmer kadınlar , açık tenli kadınlara göre daha erken menopoza girdiği belirtilmiştir. Ortalama olarak esmer kadınlar açık tenli kadınlara göre 1 veya 2 yıl daha erken menopoza girmişlerdir.

Çocuk sayısı: Kadınların sahip olduğu çocuk sayısı menopoz yaşını doğrudan etkilemiştir. Daha fazla çocuğa sahip olan kadınlar daha erken menopoza girmiştir. Çocuk sayısı 1 veya hic çocuk sahibi olmamış kadınlar fazla çocuğu olanlara göre daha geç yaşlarda menopoza girmiştir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740