Mentollü Sigaraların Zararları

Mentollü sigaraların zararları

Menthol , nane şekeri olarak bilinir. Nane bitkisinden elde edilen bir üründür. Keskin kokusu ve ferahlatıcı etkisi ile kullanım alanları oldukça artmıştır. Özellikle sigaralarda kullanılmaya başlayan menthol sigaranın vücudumuza vermiş olduğu zararı artırmaktadır.

Mentollü sigaralar kötü kokuyu azalttığı için özellikle bayan sigara tiryakileri tarafından oldukça tercih edilmektedir. Ancak mentholün yapısı yağlı olduğundan akciğerlerde daha fazla duman ve zifir tutmaktadır. Menthol bronşları açarak sigaranın akciğerlere daha fazla zarar vermesine neden olur.

Mentollü sigaraların akciğer kanseri riskini artırdığı belirtilmektedir. Mentollü sigara kişide bağımlılık etkisini artırarak, sigara tüketimi artırabilir. Bazı araştırmalar sonucunda mentollü sigarayı bırakmanın diğer sigaralara göre daha zor olduğu anlaşılmıştır. Mentol , sigaranın çekiciliğini artırarak daha fazla içilmesine sebep olmaktadır.

Ayrıca mentollü sigaraların insanları daha kolay sigara tiryakisi yaptığı anlaşılmış ve mentollü sigaraların yasaklanması için çalışmalar başlamıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740