Mersin Yaprağı Çayının Faydaları

Mersin yaprağı çayı

 

Mersin ağacı yaprağı , hoş kokulu ve insan sağlığı açısından faydalıdır. Meyveleri ise oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır. Kurutulmuş yapraklarından çay elde edilerek çeşitli rahatsızlıklarda fayda sağlanır. Yapraklarının antimikrobiyal etkisi vücuttaki zararlı mikropları etkisiz hale getirir.

Kurutulmuş mersin yaprağı kaynatılmış suyun içinde 5-10 dakika bekletilerek demletilip içilir.

Kurutulmuş mersin yaprağı çayının faydaları nelerdir?

Üst solunum yolu hastalıklarında iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılabilir. Antimikrobiyal özelliği sayesinde vücuttaki mikropları temizleyerek hastalığın daha çabuk atlatılmasını sağlar.

Grip gibi virüslü hastalıklarda vücudun direncini artırır.

Her türlü öksürükte fayda sağlar. Yumuşatıcı etkisi sayesinde boğazları ve akciğerleri rahatlatarak öksürükten kaynaklanan akciğer ağrısını ve boğaz tahribatını önler.

Bağırsaklardaki zararlı bakterileri etkisiz hale getirir. İshal ve kabızlığı önleyerek sindirim sistemini rahatlatır.

Mide yanması ve mide ağrısına iyi gelir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu ve tedavi amaçlı kullanılabilir.

Yaş mersin yaprakları antimikrobiyal etkisi ile yara iyileştirici olarak kullanılabilir. Yaş mersin yapraklarını bir havanda ezip direk olarak yaranın üzerine sürülebilir.

Mersin yaprağı çayını soğutulduktan sonra gargara olarak kullanılması ağız ve boğaz enfeksiyonlarında kullanılabilir. Ağız içi bakterileri temizleyerek ağız kokusu ve ağız yaralarına iyi gelir.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Kuşburnu Çayının Faydaları başlıklı makalemizde bitkisel çaylar, Kuşburnu çayı ve kuşburnu meyvesi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın