Sistit Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

MESANE İLTİHABI(SİSTİT)

Sistit mesanenin (idrar kesesi) bakteriler tarafından enfeksiyon oluşturması durumudur. İdrar yolu hastalıkları arasında en sık rastlanan sorunlardan biridir. Hemen hemen herkes hayatında bir defa idrar kesesi iltihabı geçirir. Vücuttaki bakterilerin idrar yolundan atılmak amacıyla birikmesi sonucu oluşabilir.

 

Sistitin belirtileri genellikle idrar yaparken yanma oluşmasıdır. Karın ağrısı ve sık idrara çıkma şikayetleri oluşabilir. Böbrekten idrar yoluna düşen taşlar sistit nedeni olabilir. Bu taşlar dokulara zarar verdiğinden bakterilerin doku duvarını aşıp yerleşmesi daha kolay olur.

 

Menopoz dönemindeki kadınlarda, sistit rahatsızlığına yaygın olarak rastlanabilir. Bunun nedenleri menopoz için kullanılan ilaçlar ve hormonel değişikliktir.

Kadınlarda büyük tuvalet sonrası temizliğin arkadan öne doğru yapılması idrar yolu ve mesane iltihabına neden olabilir. Dışkıdaki bakteri ve mikropların idrar yoluna ordanda mesaneye ulaşıp burada enfeksiyon oluşturması mümkün olabilir. Kadınlarda vajinal temizlik için kullanılan ürünlerin mesane iltihabına neden olduğu söylenebilir. Çeşitli vajina hastalıkları için kullanılan vajinal fitiller ve ya aparatlar bakteri oluşumuna sebep olabilir.

Sistit hastalığında doktorların önerdiği antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Ortalama iki gün içinde vücut bu tedaviye yanıt verir. Antibiyotik yarıda kesilmemeli tamamı bitirilmelidir. Aksi halde tedavi yarım kalıp hastalığın tekrarlaması görülebilir.

Hamile kadınlarda görülme olasılığı yüksektir. Hamilelik günlerinde vücut direncinin düşmesi ve hormonel değişiklikler sonucunda sistit olma ihtimali daha fazladır. Eğer hamilelikte sistit belirtilerine rastlanırsa mutlaka kadın doğum uzmanının uygun gördüğü ilaçlar kullanılmalıdır. Hamilelikte ilaç kullanımı uygun olmadığından mutlaka bir doktor kontrolü olması gerekir. Hamileliği en az etkileyecek ilaçların kullanımı ile tedavi olunabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740