Meyan Kökü Kullanımı

meyan-koku-nikotin

Meyan Kökü Kullanımı

Meyan kökü Avrupa’nın Güney sahilerinde sulak ve ılıman bölgelerde yetişir. Kelebek şeklinde çiçekleri vardır ve pembemsi, açık morumsu leylaki renkte olabilir. Yetiştirmek oldukça zordur ve iyi yetiştirildiğinde boyu 2 metreye kadar uzayabilir. Akdeniz çevresinde, Amerika’da, Japonya’da yaygın olarak kullanılır. Kullanım alanları daha çok bira endüstrisinde, kola yapımında, tıbbi ilaçlarda, kronik hepatit hastalığı, interferon tedavisine yanıt vermeyen hastalar için kullanılır. Türkiye’de ise 6 çeşit meyan yetiştirilmektedir. Meyan kökleri söküldükten sonra yıkanır ve kurutulur. Kök kısımlarının farklı kullanım şekillerinden biri de çay halinde tüketilmesidir. Meyan kökü kullanımı: Meyan kökü çayı hazırlamak için 1 bardak sıcak suyun içerisine 1 tutam parçalanmış meyan kök karıştırılır. Daha sonra 8 10 dakika bekletilir. Soğuduktan sonra meyan kökü çayı yada şerbeti tüketilebilir. Farklı bir tat vermek için tarçın veya nane, acı geldiyse de 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Meyan kökü faydaları;

Mide hastalıklarına başta ülser olmak üzere gastrit, reflü gibi rahatsızlıkların belirtilerini hafifleterek rahatlamayı sağlar.
Uykusuzluğu gidermektedir.
Soğuk algınlığı, bronşit, grip, nezle gibi üst solunum rahatsızlığına karşı fayda sağlar.
Ağız içi yaralarını iyileştirmek için kullanılır.
Yağ yakımına doğrudan etkisi olduğu için yağ yakımını sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur.
Menopoz belirtilerini hafifletir.
Karın ağrılarına ve ishale iyi gelir.
Karaciğer iltihaplanmasının tedavisinde etkilidir.
Egzema tedavisinde kullanılır.

Meyan kökünün yan etkileri;

Çok tüketildiğinde vücutta ki suyu tutar ve şişkinliğe neden olabilir. Sıvıyı tutmasından dolayı böbrek rahatsızlığı ortaya çıkabilir.
Eklemlerde ve yüzde ödeme neden olabilir.
Yüksek tansiyona sebep olabilir.
Son olarak yüksek tansiyon, kalp, şeker, böbrek, karaciğer ve kanser hastalarının meyan bitkisinin hiç bir ürününü kullanmaması gerekir. Gebelik döneminde olan bayanlarında tüketmesi uygun değildir. Anemi yani kansızlık hastalarının da kullanmaması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740