Meyan Kökünün Sağlığa Faydaları

MEYAN KÖKÜ

Latince adı Glycyrrhiza Glabra dır. Yaz aylarında mor renkli çiçekler açan , akarsu kenarlarındaki kumluklarda çoğunlukla yetişen  bir bitkidir. Doğu ve Güneydoğu  Anadolu bölgelerinde çoğunlukla yetişir. Ege bölgesinde de yetiştiği görülmektedir. Meyan bitkisinin kökleri sonbahar aylarında topraktan çıkarılır. Temizlenir ve kurutulur. Kurutulduktan sonra toz haline getirilerek balla karıştırılarak  tüketilir. Meyan kökü değirmende toz haline getirilebilir. Toz halindeki meyan kökü suyla kaynatılarak ta kullanılabilir.

 

Meyan balı elde etmek için kökler uzun sure kaynatılır. Bal kıvamına gelinceye kadar yoğunlaştırılır. Oldukça lezzetli , renkli ve tatlı bir gıda haline gelir.

Meyan şerbeti hazırlamak için kurutulmuş kökler dövülerek lif haline getirilir. Sonrasında karbonat ile karıştırılır. İsteğe göre içerisine tat vermesi için tarçın eklenebilir. Elde edilen meyan kökleri delikli bir kaba konularak üzerinden su dökülür. Dökülen su istenilen kıvama gelene kadar bu işleme devam edilir.

Meyan kökü öksürüğü yumuşatır ve tahriş olan boğazları iyileştirir. Göğsü yumuşatır , balgam sökücü etkisi vardir. Ses kısıklığı tedavisi için kullanılabilir. İdrar söktürücü etkisi vardır. Öksürük tedavisi için kullanımı çok eskiye dayanmaktadır. Yapılan araştırmalarda meyan kökünün sağlık için faydalı etkileri olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca meyan balının yara iyileştirici ve mukoza koruyucu etkileri vardır. Bazı mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Mide şikayetleri için meyan şerbeti daha etkili olabilmektedir. Meyan şerbetinin ishal yapıcı etkisi vardır. Kabızlık problemi yaşayan kişilerin meyan şerbeti içmesi önerilir. Tansiyon hastaları , meyan kökünün tansiyonu yükselten etkisi bulunduğundan dikkatli kullanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740