Meyve ve Sebze Kabuklarının Hiç Bilinmeyen Faydaları

Kabuklarının Faydaları

Eskiden beri meyve ve sebzelerin vitamini kabuğundadır derler. Bazı meyve ve sebzelerin kabuğunda kendisinden daha çok vitamin bulunur. Soğuk algınlığından mide rahatsızlığına kadar şifa dağıtan meyve ve sebze kabukları hakkında bilgileri alt kısımda bulabilirsiniz.

Şifa Deposu Meyve ve Sebze Kabuklarının Faydaları

Meyve ve sebze kabuklarında vücudumuza yararlı birçok vitamin ve mineral bulunur. Bu kabuklar rendelenip yemeklerin içine katılabilir, kaynatıp suyu içilebilir ve komple katı meyve sıkacağına atılıp suyu çıkarılarak meyve suyu şeklinde tüketilebilir. İşte bazı meyve ve sebze kabuklarının hastalıkları iyileştirmede bilinmeyen faydaları;

Portakal Kabuğu

Portakal kabuğu kötü kolesterol için oldukça etkilidir. Cilt kanserine karşı korur. Kan dolaşımını hızlandırdığı için kalp damar hastalıklarında faydası vardır.

Mandalina Kabuğu

C vitamini açısından son derece zengin mandalina kabuğu sindirim sistemini düzenler, kalp hastalıklarına karşı koruyucudur ve kanser hastalıklarında kullanılabilir.

Limon Kabuğu

Limon kabuğu adeta toprak ananın sunduğu doğal bir ilaçtır. Grip ve soğuk algınlığında oldukça yararlıdır. Cilt kanserine karşı korur ve cildi tazeler. Ayrıca cilde canlılık ve parlaklık verir.

Havuç Kabuğu

Mide, akciğer, göğüs, prostat kanserine karşı faydaları saymakla bitmez. Katarakt hastaları havuç kabuğu ile şifa bulabilirler.

Salatalık Kabuğu

Salatalık kabuğu kolesterolü düşürmede ve zayıflamada yardımcı olur. Baş ağrısına iyi gelir ve cilt problemlerine karşı kullanılabilir.

Elma Kabuğu

Elmadan tam olarak vitamin alabilmek için kabuğuyla tüketmek gerekir. Her gün yenilen bir adet elma kansere karşı koruyucudur. Diyabet hastaları mutlaka elma kabuğunu kullanmalıdır. Kan şekerini dengeleyen ve bağırsakları çalıştıran mucize bir meyvedir.

Greyfurt Kabuğu

Greyfurt yenilmesi zor bir meyvedir fakat felç ve kalp krizini önlediğinden kabukları ve kendisi şifa ve vitamin kaynağıdır. Uzmanlar greyfurtu bütün olarak yemeyi tavsiye ediyorlar.

Soğan Kabuğu

Soğan kabuğu doğal bir antibiyotiktir. Kabuğu 5 dk. kaynatılıp balla karıştırılarak içilirse öksürüğü keser. Ayrıca kadınların yumurtalık rezervlerini çoğaltır. Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar soğan kabuğunu kaynatıp içerlerse bebek sahibi olmaları kolaylaşır.

Muz Kabuğu

Muz kabukları genellikle atılır fakat kabuğu dişleri beyazlatmak için kullanılabilir. Muz kabuklarının iç tarafı ile dişlerinizi ovarsanız bembeyaz olduğunu göreceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Meyve ve Sebze Kabuklarının Hiç Bilinmeyen Faydaları (1 Yorum)

  1. Meyve sebze kabuklarında bulunan polifenoller bağışıklık sistemini güçlendiriyor meyve kabuklarını soymadan tüketin


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740