Mide Fesadı Nedir? Nasıl Geçer?

Mide fesadı nedir?

Mide fesadı, midenin tıkanması ve iş göremez hale gelmesidir. Çok hızlı ve besinler çok fazla çiğnenmeden yutulduğunda ve mide tıka basa doldurulduğunda mide fesadı gerçekleşir. Aşırı ve hızlı beslenmek mide fonksiyonunun bozulmasına ve bağırsaklarda hazımsızlığa neden olur. Çoğunlukla sıcak havalarda görülür.

Mide fesadı belirtileri

Mideye kramp girer ve aşırı şişkinlik olur. Halsizlik ve bitkinlik görülür. Ayrıca kişide huzursuzluk ve gaz çıkarma hissi oluşur. 2 saat boyunca mide ağrısı görülebilir.

Mide fesadı nasıl geçer?

Mide fesadı ortalama 2 saat içinde kendiliğinden geçebilir. Kişi kendisini çok rahatsız hissediyorsa doğal maden suyu ile midenin rahatlaması sağlanabilir.

Mide fesadı yaşayan kişiler ıhlamur ve papatya çayı içebilir. Ilık halde içilmesi önerilir. Mide çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içecekleri sevmez.

Mide fesadı geçiren kişiler mümkün se yürümelidir. Yürümek mide ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Özellikle ramazan ayında iftar sonrası yaşanan sıkıntılar arasındadır. İftarda mideyi tıka basa doldurmak yerine daha sabırlı yemek yenmesi tercih edilmelidir. Gün boyunca boş kalan mideyi bir anda doldurmak mide rahatsızlıklarının belirti göstermesine neden olabilir. Bunu önlemek için ana yemekten önce bir miktar çorba içip ortalama 5 dakika bekleyip daha sonra yemeye devam edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Mide Fesadı Nedir? Nasıl Geçer? (1 Yorum)


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740