Mide şişkinliğine iyi gelen bitkiler

Mide şişkinliği neden olur?

Karın bölgesinde oluşan şişkinliğin birden fazla sebebi olabilmektedir. Çoğunlukla yemeklerden sonra oluşmaktadır. Gün içerisinde ise strese bağlı olarak kasılma ile birlikte şişkinlik oluşabilir. Strese bağlı olan şişkinlikte içilen su dahi şişkinlik yapabilir.

Mide şişkinliğinin diğer nedenleri  bağırsak fonksiyonlarının bozukluğu ve mide problemleridir. Kabızlık problemi ve tembel bağırsaklar karında şişkinlik yapabilmektedir.

Karın bölgesinde şişkinliği neden olan diğer faktör ise beslenme ile alakalıdır. Hızlı beslenme ve besinleri yeterince çiğnemeden yutmak mide ve bağırsakları yorar ve çeşitli mide rahatsızlıkları oluşabilir. Özellikle yemeklerden sonra oluşan şişkinlik için ilk yapılması gereken besinleri iyice çiğneyerek yutmak ve yavaş beslenmektir.

Mide ve karın bölgesinde oluşan şişkinliğinin nedenlerinden biri ise yediğimiz besinlerdir. Aşırı protein ağırlıklı beslenmek ve sürekli olarak sindirimi zor olan gıdalar ile beslenmek sindirim sistemini zora sokar ve şişkinlik, hazımsızlık ve gaz gibi problemler oluşur.

Mide şişkinliğinde ne zaman doktora gidilmeli?

Mide şişkinliği çoğunlukla yemeklerden sonra oluşan ve geçici olan bir sindirim problemidir. Mide şişkinliği için alınacak önlemler problemi azaltır. Almış olduğunuz önlemlere rağmen mide ve karın bölgesinde oluşan şişkinlik devam ederse doktora başvurmanızda fayda vardır. Strese bağlı olan karın şişkinliğinde stresi azaltacak rahatlatıcı bitki çayları vs kullanabilir, daha sonra doktora başvurabilirsiniz.

Karın şişkinliğine iyi gelen bitkiler

Ihlamur

Ihlamur yumuşatıcı etkisinden dolayı mide ve bağırsakları yumuşatarak sindirimi kolaylaştırır. Sakinleştirici etkisinden dolayı strese bağlı şişkinliği azaltır.

ıhlamur şişkinlik

Zencefil

Zencefil mide ve bağırsaklarda oluşan ağrı, gaz ve şişkinlik problemlerinde kullanılmaktadır. Yemekten önce bir miktar zencefil tozunu yoğurtla karıştırıp tükettiğinizde yemek sonrası oluşan şişkinlik ve diğer sindirim problemleri azalır.

zencefil şişkinlik gaz

Rezene

Şişkinlik için gün içerisinde rezene çayı içilebilir. Rezene çayı sakinleştirici özelliği sayesinde strese bağlı şişkinliği azaltır. Sindirim sistemini rahatlatır ve şişkinliği önler.

rezene gaz

Tarçın

Tarçın mide ve bağırsakları yumuşatır, sindirim sisteminde oluşan problemleri azaltır. Mide krampları, şişkinlik ve gaz gidermek amaçlı kullanılır. Şişkinlik için yemekten önce 1 kaşık herhangi bir yiyeceğe karıştırılıp yenilebilir.

tarçın gaz şişkinlik

Kişniş

Kişniş tohumları yemeklerden önce yoğurda karıştırılarak yenildiğinde sindirime yardımcı olur. Karın bölgesinde oluşabilecek sindirim problemlerini azaltır.

kişniş gaz şişkinlik

Hindiba

Şişkinlik problemine karşı kullanılabilecek diğer bitki ise hindibadır. Hindiba bitkisi yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir. Strese bağlı şişkinliği giderir. Ayrıca gaz giderici özelliği bulunmaktadır.

hindiba şişkinlik

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740