Migren Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Migren

Migren sinir sistemi ve kan dolaşımının aksaması ile oluşan şiddetli baş ağrısıdır. Kronik bir hastalık olup başın sadece bir yanında etkili ağrı oluşturur. Migren atakları en az iki gün sürebilir.

 

Migren de baş ağrısı ve ses hassasiyeti en çok görülen şikayetler arasındadır. Diğer şikayetler bulantı ve kusma , uyuşukluk, ışık hassasiyeti ve karın ağrısıdır.

Migren oluşturan faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Uykusuzluk
  • Stres
  • Rüzgara maruz kalma
  • Açlık
  • Hormonel değişiklikler
  • Hipertansiyon

 

Migren krizi geldiğinde hasta dinlenmeli ve ilaç tedavisine başlanmalıdır. Migren başladığı anda atak için özel olarak kullanılan ilaç hemen alınmalıdır. Beslenme düzenine dikkat edilmeli , sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Migren aşamaları şöyle sıralanabilir:

Prodrom: bu aşama ağrı başlamadan iki gün öncesinden sinirlilik hali , depresyon , gerginlik ve dinç olma halleridir.

Aura : aura aşamasında hasta duygusallaşır ve görme bozukluğu meydana gelebilir.

Ağrı : ağrı aşamasında, başın bir yanında siddetli olarak ağrı başlamış olmasıdır. Ağrı ile birlikte baş dönmesi , bulantı ve kusma görülebilir.

Postdrom : postdrom aşaması ağrının geçtikten sonraki günlerde bulantı , kusma ve diğer olumsuz etkilerin bir yada iki gün daha devam etmesidir. Bu aşamada yorgunluk belirtisi olabilir.

Migren diğer baş ağrılarından ayıran sebepler ; basın tek tarafının ağrıması ve şiddetli olmasıdır. Nadiren de olsa  hastada başın tüm kısmının ağrıması görülebilir.

Migren tedavisi için herhangi bir nöroloji uzmanına başvurulması gerekir. Size uygun ilaçların kullanılması oldukça önemlidir. Migren başlangıcından sonuna kadar hastalık çeşitlilik gösterdiği için ilaç tedavisi geçirilen evrelere göre  uygulanır.

Migren ağrılarında size yardımcı olabilecek haricen kullanılan mentollü ürünler rahatlama sağlayacaktır. Migrende akupunktur tedavisi mümkündür. Akupunktur tedavisinin migren hastalığına iyi geldiği gözlenmiştir. Migrenin tedavisinden daha öte tetikleyici faktörlerden uzak durmak daha önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740