Migrene İyi Gelen Bitkiler

MİGREN

Migren, çoğunlukla bayanlarda şiddetli ve yarım baş ağrısı olarak görülen bir hastalıktır. Migren ağrısı başladığında kullanılan kimyasal ilaçlar çoğu zaman yeterince fayda göstermemekte ve sonuç alınamamaktadır. Hassas bir hastalık olan migrenin tetiklenmesi durumunda şiddetli ağrılar dayanılmaz bir hale alır. Ağrılar başladığında sessiz ve karanlık ortam tercih edilmeli, kalabalıktan ve gürültüden kaçınılmalıdır.

Migren atakları başladığında kullanılan ilaçlar ve yapılan diğer uygulamalar ağrıyı sadece hafifletir. Migren ağrıları başladığında artık ilaç kullanmaktan başka yapılacak pek bir şey yoktur. Migren hastalarının yapması gereken ağrı gerekli önlemleri almak ve migren ataklarını en aza indirmektedir.

Migren ataklarının azalması ve ağrıların daha hafif geçmesi için alınabilecek önlemler mevcuttur. Beyin damarlarının rahatlaması ve migren ataklarının azalması için bazı bitkilere başvurulabilir. Bu bitkilerden bazıları şunlardır;

Migrene iyi gelen bitkiler

Ginkgo

Ginkgo yaprak ekstresi, eczanelerde ve aktarlarda kapsül şeklinde bulunabilen ve damar tıkanıklığını büyük ölçüde azaltan bitkilerden biridir. Ginkgo biloba adı altında bulunabilir. Ginkgo biloba beyinde beyin hücrelerinin onarımını sağlar ve beyin damarlarının tıkanmasını önler. Beyinde kan dolaşımını rahatlatarak migren ataklarının azalmasını sağlar. Ginkgo biloba migren hastalarına tavsiye edilen bitkiler arasındadır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin ginkgo biloba kullanması tavsiye edilmez.

migren-papatya

Papatya

Papatyanın sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği migren hastalarının biraz olsun rahatlamasını sağlar. Ağrıları tam olarak geçirmese de hastayı rahatlatarak gerginliğini hafifletir. Kurutulmuş papatyalardan hazırlanan çay, günde 3 veya 4 defa içilmelidir.

migren-zencefil

Zencefil

Zencefil migren hastalarında oluşan baş dönmesini ve mide bulantısını azaltır. Gerginlikten dolayı oluşan mide kasılması azalır. Zencefil çay şeklinde veya kurutulmuş toz halinde tüketilebilir.

Veba otu kökü

Veba otu kökü, veba isimli ölümcül ve salgın hastalığa iyi geldiği düşünülerek ismini buradan almıştır. Veba otu kökü baş ağrılarına iyi gelmesi sebebiyle migren hastalarına önerilmektedir. Migren ağrıları başlamadan önce veya başladığında kullanılabilir. Çoğunlukla piyasada çay şeklinde aktarlarda bulunabilir. Migrenden önce kullanıldığında migren ataklarını yarı yarıya azaltır. Hamileler ve emziren bayanlar tarafından kullanılması önerilmez.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740