Miyom Nedir? Miyom Teşhisi ve Tedavisi?

Miyom nedir?

Miyom rahim ağzında ve rahim iç kısmında oluşan iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Kişide bir veya birden fazla miyom oluşabilir. Boyutları irili ufaklı olabilmektedir. Miyomlar iyi huylu hücrelerdir ve kanserli hücre içermezler. Sonradan kötü huylu tümöre oluştuğu görülmemiştir.

Miyomlar 20 taş üstü her 5 kadından 1 inde  ve 30 yaşını geçen her 3 kadından 1 inde görülebilir. Kişi kendisinde miyom olduğunun farkında olmayabilir. Küçük miyomlar belirti vermezler.

Miyom oluşma nedeni bilinmemektedir. Miyom büyümesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde büyüme görülmezken bazı kişilerde hızlı büyüme görülebilir. Miyomlardaki büyümenin nedeni henüz bilinmezken östrojen seviyesindeki değişiklikler ile bağlantılı olma ihtimali düşünülmektedir.

Miyomlar neden büyür?

Miyomlar kadınlık hormonu olan östrojen seviyesinin artması ile büyüme gösterir. Adet dönemi ve hamilelikte yükseliş gösteren östrojen hormonu seviyesi ile miyomlar büyür. Adet dönemi veya hamilelik dönemi bittiğinde ve östrojen seviyesi normale döndüğünde miyomlar küçülür.

Miyom belirtileri nelerdir?

Aşırı adet kanaması: Aşırı adet kanaması miyomların boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Küçük ve kişinin farkında olmadığı miyomlar adet kanamasını çok az etkiler. Büyük miyomlar adet kanamasını fazlalaştırır.

Cinsel ilişki esnasında ağrı: Rahim ağzındaki büyük miyomlar cinsel ilişki esnasında ağrı oluşturur. Ayrıca cinsel ilişkiden sonra oluşan açık renkli kanamalar miyom belirtisi olabilir.

Karında şişkinlik: Rahim iç kısmında büyüyen miyomlar alt karında şişkinlik yapar. Bu şişkinlikler muayene esnasında doktorlar tarafından fark edilir. Miyomlar gözle görülen boyutlara çıkabilmektedir.

Sık idrara çıkma: Rahimde büyüyen miyomlar idrar kesesine baskı yaparak sık idrara gitme problemine neden olabilir. Özellikle adet dönemi ve hamilelik döneminde büyüyen miyomlar, bu dönemlerdeki bayanlarda sık idrara çıkma problemi oluşturur.

Kabızlık: Büyüyen miyomlar bağırsaklara baskı yaparak bağırsakların işleyişini engeller. Bağırsaklarda besin akışını yavaşlatarak kabızlık problemine neden olabilir.

Kasıklarda ağrı: Rahimde oluşan miyomlar büyüdüğünde kasıklarda şişkinlik hissi ve ağrı oluşturabilir.

Miyom teşhisi nasıl konur?

Miyomlar çok fazla büyükse jinekolojik muayene ile belirlenebilir. Ancak tam olarak teşhis edilmesi için tıbbi cihazlara gerek vardır.

Magnetik rezonans (MR) ve ultrason cihazları ile tam olarak teşhis konulabilir.

Miyom tedavisi

Miyomlar küçükse ve rahatsızlık vermiyorsa ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilebilir. Miyomlar büyük ise ve oldukça rahatsız ediyorsa ameliyat gerekebilir.

Miyom hakkında sıkça sorulan sorular?

 • Miyom kimlerde görülür?

20 yaş üstü her kadında görülebilir. Sebebi bilinmemekle beraber obezite veya fazla kilo problemi olanlar risk altındadır. Ayrıca doğum yapmamış olan bayanlarda risk altındadır.

 • Ne zaman ameliyat olunmalı?

Miyomların çapı 5 cm den fazla ise ve rahatsızlık veriyorsa ameliyat olunmalıdır.

 • Miyom ne hızla büyür?

Miyomların büyümesi kişiden kişiye değişmektedir. Nedeni bilinemeyen miyomların ne hızla büyüdükleri de tam olarak saptanamayabilir.

 • Doğum kontrol ilaçları miyom oluşumunu tetikler mi?

Daha önceden doğum kontrol ilacı kullanmamış kişilerde miyom tespit edilmiştir. Bu yüzden doğum kontrol ilaçlarının miyom oluşumuna etkisi olmadığı düşünülmektedir.

 • Miyom kısırlığa neden olabilir mi?

Miyomlar kısırlığa neden olur. Yumurtalık kanalına baskı yapan miyomlar, yumurtanın rahim içerisine sperm ile buluşmasını engeller. Ayrıca rahim içerisindeki saplı miyomların düşük tehlikesine neden olduğu bilinmektedir.

 • Kist ve miyom arasındaki farklar nelerdir?

Miyom kas hücrelerinden oluşur. Kist ise sıvı kesecikleridir.

 • Miyom tedavisinde bitkisel yöntemler işe yarar mı?

Miyom da bitkisel tedavi yöntemleri işe yaramayabilir.

 • Miyomlar kanserli hücreye dönüşür mü?

Miyomlar kanserli hücre bulundurmazlar. Ayrıca kanserli hücreye dönüştüklerine pek rastlanmamıştır.

 • İlaç tedavisi ile miyom önlenir mi?

İlaçlar miyomların büyümesini engeller ve zamanla küçülmesini sağlayabilir. İlaçlar miyomdan dolayı oluşan şikayetleri giderebilir.

 • Miyom oluşumu ırsi midir?

Miyomlar ırsi olabilmektedir. Ailesinde veya yakın akrabalarında miyom olan kişilerin kendilerinde de olma ihtimali vardır.

 • Miyom ameliyatından sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir?

Bu durum ameliyatın durumuna ve alınan miyomların büyüklüğüne göre değişir. Ayrıca kişinin bünyesi iyileşme süresini etkilemektedir. Ortalama olarak 2 veya 3 ay içerisinde cinsel ilişkiye girilebilir.

 • Miyom ameliyatı sonrası ne zaman gebe kalınabilir?

Bu konuda doktorlar hastayı bilgilendirmektedirler. Hastanın durumuna göre gebe kalma süresi değişebilir. Ortalama 1 yıl gibi bir süre geçmesi gerekir.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740