MR (emar) nedir? Neden çekilir?

mr-cekimi

Mr Ne İçin Çekilir?

 Manyetik Rezonans Görüntüleme, kısaca MR, manyetik alan ortamında radyofrekans dalgaları ile canlıların iç yapısını görüntülemek için daha çok sağlık sektöründe kullanılan bir yöntemdir. Anatomik yapıları birbirlerinden ayırt etmek, sağlıklı ve hasarlı dokular arasındaki farkları tespit etmek ve benzeri amaçlarla MR kullanılır. MR hiçbir şekilde radyasyon içermediği için çok küçük bebekler ve hamilelerde dahi kullanılabilir.

MR Neden Çekilir?

MR çekilmesinde çok farklı sebep bulunabilir. Nörolojik rahatsızlıklarda, beyin tümöründen şüphelenilen durumlarda, migren ağrılarında, göz, çene ve kulak rahatsızlıkları bulunan hastalarda, omurga problemlerinde, eklem ve bağların incelenmesinde, kalp hastalıklarında, spor yaralanmalarında, kemik yapısıyla ilgili rahatsızlıklarda, iç organ hastalıklarında MR çekilerek gerekli incelemeler yapılabilir.

MR Kimlere Önerilmez?

Aşırı kilolu kişilere, şiddetli böbrek yetmezliği bulunan hastalara, uzun süre hareketsiz yüzü koyun yatamayacak hastalara, vücudunda metalik cisimler bulunduran hastalara ve MR kontrast maddelerine alerjisi bulunan hastalara MR çekilmesi önerilmemektedir.

MR Nasıl Çekilir?

MR için hastanın aç karnına gelmesi, ilaç almaması gibi herhangi bir ekstra hazırlık yapmasına gerek yoktur. Hasta MR çekilmeden önce tıbbi geçmişiyle ilgili bir form doldurmak zorundadır. Hasta MR çekilmeden önce üzerinde manyetik alandan etkilenebilecek cisimler varsa (saat, kredi kartı ve benzeri) bunları MR odasına girmeden önce çıkarmalıdır. Eğer hastanın mesanesi doluysa aksi söylenmediği sürece MR öncesi mesanesini boşaltmasında bir sakınca bulunmamaktadır. MR incelemesi yaklaşık 15-45 dakika kadar sürmektedir ve hasta bu inceleme boyunca hareket etmeden yatmalıdır. En ufak bir hareket dahi görüntü bozulmasına sebep olabilmektedir. Kimi durumlarda hastalığa daha iyi bir tanı koyabilmek için görüntüyü netleştirmek gerekebilir. Bunun için görüntüyü netleştirmek adına özel olarak tasarlanmış MR kontrast maddeler enjekte edilir. Farklı hastalıkların tanısı koymak amacıyla farklı tekniklerde MR uygulanır. Difüzyon ağırlıklı MR, beyin MR’ı, perfüzyon ağırlıklı MR, fonksiyonel MR bunlara bazı örneklerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740