Multiple Skleroz (MS Hastalığı)

MULTİPLE SKLEROZ

Ms hastalığı, beyin ve sinir sistemini etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Ms hastalığına yakalanan kişilerde hareket bozukluğu, kısmi felç, konuşma ve görme bozukluğu , dengesizlik, yürüyememe ve  kaslarda güçsüzlük gibi belirtileri vardır. Atak zamanlarında bu belirtiler ortaya çıkar. Hastalık ilerlemiş ise yatağa mahkum edebilir. Erken tanı ve tedaviye başlama ile ataklar haricinde günlük yaşama devam edilebilir. Ms hastalığı erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Ms hastalığının nedenleri henüz bilinmese de büyük olasılıkla bağışıklık sisteminin neden olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sisteminin vücut içinde kendi dokularını tanımaması halinde bu dokulara savaş açmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Beyin ve sinir dokusunda bulunan proteinleri yabancı madde olarak algılayarak bu dokuları yok etmeye çalışmasından kaynaklandığı bilinmektedir. Başka bir deyişle kişinin öz bağışıklık hastalığıdır. Yani kişinin bağışıklık sisteminin kendi kendini tanıyamaması durumudur.

Multiple skleroz belirtileri

Ms hastalığı belirtileri çok şiddetli veya hafif olabilir. Kişiden kişiye değişmektedir. Ms hastalığının belirtileri diğer nörolojik hastalıklara benzerlik gösterdiği söz konusudur. Ms hastalığı atakları ne zaman gelişeceği belli olmayabilir. Çoğunlukla kadınlarda görülen bu hastalığın atakları 2 gün sürebilir. Atak esnasında güçsüzlük, görme bozukluğu, hareketsiz kalma yada hareket bozuklukları, vücudun farklı yerlerinde uyuşmalar olabilir. Bazı hastalarda yılda bir defa , bazı hastalarda daha fazla atak dönemleri olabilir. Uzun süre boyunca hiç atak geçirmeyen hastalarda vardır.

Ms atakları geldiğinde derhal bir hastaneye başvurulmalıdır. Ataklar genellikle 1 veya 2 sürebilir. Ancak daha uzun süren ataklarda vardır. Atak esnasında hastaya kortizon ilaçları verilir. Bu ilaçların dozu atağın şiddetine göre ayarlanır.

Ms hastalığı nasıl başlar?

Ms hastalığın belirtileri görüldügünde ve bu belirtilerin giderek şiddetli bir hal aldığı zamanlarda MS hastalığı için nöroloji uzmanına başvurulması gerekir. Bu belirtiler şunlardır:

 • Kollarda ve bacaklarda uyuşukluk ve güç kaybı
 • Görmede ve konuşmada güçlük çekme
 • Baş dönmesi ve bulantı
 • Sindirim sistemi bozuklukları
 • Cinsel istek ve cinsel güç azalması
 • Hafıza problemleri
 • Yürümekte ve bazı hareketlerde zorluk
 • İdrar kaçırma
 • Aşırı yorgunluk ve sürekli uyku hali
 • Vücutta çok şık oluşan kramplar
 • İstem dışı hareket yapmak

Ms hastalığı kişiden kişiye ve atakların şiddetlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bu değişkenlikler şöyledir:

Bening Ms (İyicil Ms): Ms hastalığı grubunun en hafif olanıdır. Ataklar genelde hafif seyreder.

Relapsing-Remmiting Ms (yineleyen-düzelen ms): Her 5 Ms hastasından 1 i bu gruptadır. Ataklar gelir ve geçer. Ataklar iyileştikten sonra çoğunlukla arkasında bir rahatsızlık bırakmaz.

Sekonder progresif (İkincil Ms): Ms hastalığının atakları sonucunda gerisinde bir iz bırakabilir. Orta düzey Ms hastalığı gurubudur.

Primer progresif(birincil Ms): Sürekli ilerleyen ve ataklardan sonra tam olarak iyileşme sağlanamayan Ms grubudur.

Progresif relapsing Ms(ilerleyen Ms) : atak sonrasında tam olarak iyileşme sağlanamayan ve sürekli ilerleyen Ms grubudur. Atak belirtileri daha şiddetli ve ilerleme söz konusudur.

Ms hastalığı nasıl teşhis edilir?

Ms hastalığının teşhisi için birden fazla yöntem vardır. Nöroloji uzmanının muayenesi sonucunda tanı koyulabilir. Ms hastalığı konusunda deneyimli nöroloji uzmanının teşhisi koyması çok zor olmayacaktır. MR çekimi ve beyin omurilik sıvısının incelenmesi gerekebilir. Ms hastalığı birçok hastalığa benzerlik gösterdiği için muayene dışında yapılan tetkikler daha yararlı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Multiple Skleroz (MS Hastalığı) (1 Yorum)

 1. Multiple skleroz (MS) hastalığı bir tanıdığımın eşinde var. Hasta yatalak, bakımını çok iyi yapıyorlar, ilaçlarını düzenli olarak veriyorlar, bu sayede hasta biraz rahat ediyor. Sanırım bu hastalıkta da tüm hastalıklarda olduğu gibi hasta bakımı çok önemli.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740