Nane Yağı Nelere İyi Gelir?

Nane yağı

Nane yağı, kurutulmuş nane yapraklarından su buharı distilasyonu ile elde edilir. Günümüzde kullanım alanları oldukça geniş olan nane yağının sağlık için faydalı bir çok etkisi bulunduğu bilinmektedir.

Nane yağının en önemli özelliği keskin kokusu ile ferahlatıcı etkisi olmasıdır. Haricen vücuda sürülebilir veya çok az miktarda içilebilir. Nefes açıcı etkisinden dolayı bir çok ilacın içerisinde bulunmaktadır.

Nane yağının kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Tedavi yöntemlerinin kısıtlı olduğu zamanlarda bir çok hastalıkta nane yağının kullanıldığı bilinmektedir.

Nane yağının faydaları

Burun tıkanıklığı

Nane yağının en önemli özelliği kokusudur. Etkili kokusu ile nefes açıcı özelliğe sahiptir. Grip ve soğuk algınlığına bağlı bütün tıkanıklığında bütün açıcı ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Gripte başa sürülerek ferahlatır ve ağrıyı azaltır.

 

Öksürük

Her türlü öksürükte fayda sağlamaktadır. Solunum yollarının açılmasını sağlar ve nefes almayı rahatlatır. Öksürük için nane yağı içilebilir veya sırta sürülebilir.

Mide bulantısı

Nane yağı keskin kokusu  sayesinde kişiyi rahatlatır.  Nane yağı koklanması mide bulantısını ve mide ağrıları azaltır. Az miktarda içildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Özellikle hamilelikte oluşan mide bulantısında koklanması yeterlidir.

Baş ağrısı ve migren

Migren ve diğer baş ağrılarında nane yağı serinletir ve ferahlatır. Bu sayede ağrının hafiflemesini sağlar. Nane yağını başın şakak kısmına dairesel hareketler ile sürünüz. Kısa zamanda rahatlama sağlayacaktır.

nane yağı

Sinüzit

Nane yağı sinüzit için içilebilir ve sürülebilir. Sinüzit olan kişiler nane yağı kokladığında burun tıkanıklığı açılır ve ağrılar azalır. Alına ve burun kenarlarına sürülebilir. Aşırı sürmekten kaçının. Aşırı sürüldüğünde gözleri rahatsız edebilir.

Eklem ağrıları ve kireçlenme

Eklem ağrıları ve diğer kas ağrılarında nane yağı sürülebilir. Özellikle diz ekleminde kireçlenme ve ağrılarda etkili olmaktadır. Kireçlenmeden dolayı dizlerde oluşan şişkinliği ve morluğu alır. Sıvı azalmasından dolayı kaynaklanan ağrıları hafifletir.

 

Yanık

1. derece yanıklarda ve güneş yanıklarına nane yağı sürüldüğünde cildi sakinleştirir ve ferahlatır. Yanık olan bölgeye çok fazla bastırmadan hafifçe sürülmelidir.

Ağız kokusu

Nane yağı hoş kokusundan dolayı ağız kokularını bastırır. Mideden gelen kokular için az miktarda nane yağı içilebilir. Özelikle soğan ve sarımsak yedikten sonra yarım çay kaşığı nane yağı içilmesi tavsiye edilir. Ağızda bakterilerin oluşturduğu kokular için 1 çay kaşığı nane yağı ağız içinde dolaştırıp tükürülür. Ağızdan gelen kokuları bastırır.

Hazımsızlık

Hazımsızlık problemi çekenler için nane yağı yemeklerden sonra tüketilebilir. Hazımsızlık problemi olan kişiler yemekten sonra az miktarda nane yağı içebilir. Sindirim sisteminin rahatlatır ve hazımsızlığı giderir.

nane yağı nasıl kullnaılır

Mikrop öldürücü

Nane yağı mikroplara bağlı olarak cilt üzerinde çıkan enfeksiyonlarda sürülebilir. Uçuk vb viral enfeksiyonlarda pamuğa bir kaç damla damlatılıp sürülebilir.

Saç dökülmesi

Nane yağı saç diplerindeki mikropları temizler ve saç köklerini besler. Saçları besler ve kuvvetlendirir. Şampuan içerisine çok az miktarda nane yağı katılabilir. Nane yağı saç diplerini ferahlatır ve saç dökülmesini azaltır.

Uykusuzluk

Nane yağı uyku problemi yaşayanlar için kullanılabilir. Nane yağını yastığa bir kaç damla damlatarak ya da nane yağı damlatılmış pamuğu baş ucuna koyarak uyku sağlanabilir. Nane kokusu rahatlatıcı ve sakinleştirici etki yaparak uyku verir.

Sakinleştirici

Nane yağının koklanması ve içilmesi kişiyi rahatlatır. Stres anında nane yağı ile alın bölgesinde yapılan masaj rahatlama ve ferahlama sağlar. Stresten oluşan baş ağrılarını hafifletir.

Kas gevşetici

Ağrıyan bölgeye kas gevşetici olarak sürülebilir. Masaj yapılarak sürüldüğünde ferahlatır ve ağrıları çözer.

Oda kokusu

Nane yağı ile oda kokusu hazırlanabilir. Nane yağı odanıza hoş koku vermesinin yanı sıra odada bulunan herkesi ruhsal açıdan rahatlatır.

Kaşıntı ve kızarıklık

Kaşıntı ve kızarıklık olan bölgelere nane yağı sürüldüğünde kaşıntıyı alır ve kızarıklığı azaltır. Özelikle böcek sokmalarında ve alerjik kaşıntılara rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.

Adet sancısı

Adet döneminde oluşan ağrılarda karın bölgesine sürülebilir. Ağrıları hafifletir ve kişiyi sakinleştirir.

Ateş düşürücü

Viral hastalıklardan dolayı oluşan yüksek ateşte alın ve el ayak bileğine sürülebilir. Ferahlatıcı etkisi sayesinde ateşin düşürülmesine yardımcı olur. Çok küçük bebeklerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yüzden bebeklerde kullanımı önerilmez.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Nane Yağı Nelere İyi Gelir? (1 Yorum)


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740