Nane’nin Faydaları

NANE

Latince adı Mentha Piperita dır. Yaz aylarının sonuna doğru çiçekler açan , boyu 1 metreye ulaşabilen , yeşil yapraklı , kokulu  ve otsu bir bitkidir. Sulak ve gölgelik yerleri seven , bahçelerde yetiştirilen bir bitkidir.

 

Ülkemizde Kuzeybatı ve Batı Anadolu bölgelerinde çoğunlukla yetiştirilmektedir. Avrupa’nın bazı bölgelerinde ve Akdeniz bölgesinde de yetişmektedir.

Su nanesi: su kenarlarında ve bazen de suyun içinde yetişmektedir. Anadolu da yaygındır. Kurutulmuş yapraklarından menthol elde edilir.

Tüylü nane: Kuzey ve Kuzeydoğu Anadolu da yaygın bir bitkidir. Boyu 50 cm ye kadar çıkabilir. Sapsız yapraklı ve beyaz renkli çiçekleri olan bir bitkidir. Tüylü nanenin kurutulmuş yapraklarından menthol elde edilir.

Kıvırcık nane: mavi çiçekli , sapsız yapraklı , boyu 50 cm ye çıkabilen otsu bir bitkidir. Kuzey ve Kuzeybatı da sulak yerlerde yetişir. Yapraklarından elde edilen karvon adlı madde , ciklet ve diş macunu yapımı için kullanılır.

Nanenin kullanımı çok eskiye dayanır. Nane yaprakları baharat üretimi ve ilaç yapımında kullanılmak üzere yaprakları toplanır ve kurutulur. Sağlık açısından kullanılan nane , nane yağı , nane çayı , nane yaprakları gibi kullanım türleri vardır. Nane çayı yapılacaksa , kurutulmuş nane yaprakları kaynatılıp şeker veya bal ile tatlandırılarak tüketilir.

NANENİN SAĞLIĞA FAYDALARI

iştah açar , hazmı kolaylaştırır  ve mide barsak gazlarını giderir. Yapraklarını ağızda çiğnemek suretiyle ağız kokusuna iyi gelir.

Nane barsak hareketlerini düzeltir ve ishale iyi gelir.

Nane çayı kronik pankreas hastalıklarında , pankreas salgısı eksikliğinden kaynaklanan gaz , dolgunluk hissi ve dışkı bozukluğu gibi durumları azaltır. Karaciğer ve safra fonksiyonlarını arttırır. Safra kesesinin az çalışması gibi durumlarda kullanılır.

Soğuk algınlığı ve grip gibi semptomlara iyi gelir. Nane çayı ateşi düşürür. Mide bulantısını giderir. 1 litre suya 50 gram nane atılarak demletilir.  Sıcak olarak içilir. Nane çayı uykusuzluk , yorgunluk , kırgınlık gibi durumlarda kullanılabilir.

Hıçkırık ta kullanıldığında etkilidir. 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kuru nane atılarak 5 10 dakika bekletilir. İçtikten hemen sonra etkisini gösterecektir. Burun tıkanıklığı ve nefes darlığına nane buharı yapılarak rahatlama sağlanır. Nezle ve grip gibi semptomlarda etkilidir.

Nane yağı antiseptik ve mikrop öldürücü özelliği sayesinde haricen kullanılabilir. Baş ağrısı , migren , vücuttaki diğer ağrılarda haricen sürüldüğünde etkilidir. Ağrılarda rahatlama sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Nanenin bir diğer kullanım alanı araç tutmaları dır. Araç tutmasında nane kullanarak rahatlama sağlanır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740