Nasır neden oluşur? Nasır Tedavisi

Nasır neden oluşur?

 

Nasır çoğunlukla ayakta çıkan derinin sertleşip kendini korumaya alması durumudur. Ayakta veya vücudun diğer bölgelerinde çıkabilir. Vücudun nasır oluşturmasının amacı o bölgeyi korumaya almaktır. Sürtünmeden ve diğer etkenlerden dolayı deri sertleşip daha dayanıklı hale gelir. Bazen ellerde , vücudun kıvrım bölgelerinde zaman zaman deride sertleşme görülebilmektedir. Bunun nedeni derinin nasırlaşarak kendini korumaya almasıdır.

Ayakta çıkan nasır çok sert bir tabaka halinde olup şiddetli ağrı vermektedir. Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar nasır oluşumunda etkili olmaktadır. Özellikle bayanların giydiği topuklu ayakkabılar nasır oluşumuna sebep olur. Ayağı sıkan ve dar gelen ayakkabı nasır için zemin hazırlar.

Ayakta çıkan nasır sert tabakası ve içe doğru bir kök oluşumu söz konusudur. Çoğunlukla ayağın altında , parmaklarda ve dış kenarlarında oluşur. Küçük ayak parmağında ve ayağın dış kenar kısmında oluşan nasır ayakkabının kenarlardan dar kesilmiş veya ayağınıza oturmamış ayakkabıdan olma ihtimali çok yüksektir.

Nasır tedavisi

Nasır tedavisi için farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Nasır bandı : Nasır bandı kolay ve pratik bir tedavi yöntemidir. Nasır olan ayak bir leğen sıcak suyun içinde bekletilmelidir. Su ne kadar sıcak olursa nasır daha fazla yumuşar ve tedavi hızlanır. Ayaklar 10 dakika kadar bekletildikten sonra iyice kurulanır. Nasır bandının ortasındaki ilaçlı kısmı tam nasırın üzerine gelecek şekilde yapıştırılır. Yapıştırılan bant kendi kendine sökülene kadar ayakta kalır. Muhtemel olarak 2 yada 3 gün dayanır. Nasır bandı söküldükten sonra nasır köklerinden bir miktar beraberinde çıkaracaktır. Bant söküldükten sonra akşamına tekrar aynı işlemi yapabilirsiniz. Nasır iyileşene kadar bu işlemi tekrarlayın. Nasır bandının kenarlarındaki yumuşak kısımlar , nasıra yastık görevi görerek ağrıyı azaltır.

Asit tedavisi : Asit solüsyonları nasırın üzerine bir fırça yardımı ile sürülerek nasırın erimesi sağlanır. Bu işlemden önce yine ayaklar sıcak suda bekletilmeli daha sonra asit solüsyonu nasır üzerine sürülmelidir. Asit solüsyonu kullanırken sadece nasırın üzerine sürülmeli ve sağlıklı deriye temas ettirmekten kaçınılmalıdır. Aksi halde asit sağlıklı deride yara açabilir. Kulak çubuğu ile sürülmesi daha sağlıklı olabilir. Kenara kaçırma riski daha azdır. Asit solüsyonlarını günlük olarak uygulayabilirsiniz.

Nasır koruyucu yastıklar : nasır yastıkları nasır oluşan bölgenin rahatlamasını sağlayarak ağrıyı giderir ve zamanla iyileşme sağlar. İyileşme sağlaması uzun zaman alabilir. Sonuçta bir ilaç tedavisi değildir. Kendi kendine iyileşmesi beklenir.

Nasır oluşmaması için alınacak önlemler :

  • Uygun ayakkabı tercih edilmeli
  • Ayaklar nemlendirici kremler ile nemlendirilmeli
  • Nemli çorap giyilmemeli
  • Uzun topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı
  • Rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir

Nasırın iç kısmı çok fazla kurcalanmamalıdır. Özellikle şeker hastalığı olan kişiler nasır tedavisi için bir doktora başvurmasında fayda vardır. Şeker hastalığının enfeksiyon riski daha yüksek ve iyileşme süresi daha uzundur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740