Naykh Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

non-alkolik-yagli-karaciger-hastaligi-naykh

Naykh Hastalığı

Non Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı veya alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması, kısaca NAYKH hastalığı denebilir.
Karaciğer Yağlanmasının Bilinen ve Bilinmeyen Sebepleri 

Karaciğer yağlanması genelde alkol tüketimiyle doğru orantılı olarak bilinir. Ancak alkol kullanmamış kişilerde de karaciğerde yağlanma oluşması görülebilmektedir. Bu duruma NAYKH, yani alkol yağlı karaciğer hastalıkları adı verilmiştir.

  NAYKH Nedir, Hastalık Çeşitleri Nelerdir? 

NAYKH durumunda, genelde sadece basit yağlanmalar görülür ve bu hastalığın seyri öldürücü değildir, çoğunlukla kötüye gitmez. Bazı NAYKH durumlarında ise, steatohepatit görülür. Steatohepatit, karaciğerde meydana gelen yağların git gide birikerek karaciğerde iltihap oluşturmasıdır. Steatohepatit türünde NAYKH, basit yağlanmalı olana nazaran daha risklidir, çünkü steatohepatitin siroza çevirmesi ihtimali söz konusu olabilmektedir. Bu ikisinin farkı, AST ve ALT gibi detaylı sonuç veren karaciğer kan testlerinin verileri sayesinde anlaşılabilmektedir.

NAYKH’ın Ortaya Çıkmasındaki Sebepler ve Risk Altında Olan Gruplar 

NAYKH, kronik karaciğer hastalıkları arasında en çok rastlananı olsa da, alkol bağımlısı olmayan bir kişide karaciğer yağlanmasının neden ortaya çıktığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak yüksek kolestrolü olanlar, diyabet hastaları ve obeziteye doğru ilerleyen fazla kilolu kişilerin NAYKH’a yakalanma riski, diğerlerine oranla daha yüksektir.

NAHYK Belirtileri, Teşhisi ile Tanı Konulması 

NAYKH çoğu durumda herhangi bir belirti göstermeden ilerler ve genellikle, başka bir şey için yapılan testlerin detaylı incelemesi esnasında NAYKH bulguları göze çarpar. Yani genellikle, bu hastalığın teşhisi bir nevi tesadüf eseri olur.

NAYKH Tedavisi ve Hastalara Öneriler 

NAYKH’ın ilaçlar ve cerrahi müdahaleler, hatta alternatif tıpta bile olsa, bilinen bir tedavisi yoktur. Kilo probleminin NAYKH’ı tetiklediği hastalara, genellikle, çok hızlı olmadan, sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi tavsiye edilir. Doktorlar tarafından, çoğunlukla, egzersiz ve diyet programları hazırlanarak, NAHYK hastası kişinin bu programlara bağlı kalıp hayat kalitesini sağlıklı bir şekilde sürdürmesi önerilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740