Nebulizatör (Buhar Makinesi) Nasıl Kullanılır?

Nebulizatör nedir?

Nebulizatör, astım, bronşit ve koah hastaları için solunum yolu ile ilaç verilmesini sağlayan bir cihazdır. Genellikle çocuk hastalara buhar makinesi yardımı ile öksürük, astım ve bronşit tedavisi için ilaç verilmektedir. Nebulizatör (buhar makinesi) kullanılacak olan ilaçları özel bir yöntemle buharlaştırarak ilaçların akciğerlere ulaşmasını sağlar.

Nebulizatör nasıl kullanılır?

Nebulizatör kutusundan çıkacak olan malzemeler;

Kompresörü nebulizatör cihazı

Çocuklar için ve yetişkinler için maske

Yedek hava filtreleri

İlaç haznesi

Hava hortumu

Cihazın kurulması

Öncelikle hava hortumunun bir ucunu nebulizatör cihazına diğer ucunu ise ilaç haznesinin altına takınız. İlaç haznesine ilacı koyduktan sonra üst kapağını takınız. Maske veya burundan kullanılabilir. Maske ile kullanılması daha faydalıdır. Maske ile kullanılacaksa ilaç haznesi maskenin altındaki kısmına takılır ve buhar makinesi çalıştırılır. Maske kullanılmayacak ise ilaç haznesinin üst kısmına burun aparatı takılır ve ilaç haznesi buruna tutulur.

Nebulizatör cihazının hava filtresi belirli aralıklarla değişmelidir. Uygulama sonrasında ilaç haznesini bol su ile yıkayınız.

Akciğer hastalığı kronik ise kullanılan ilaç çeşitleri de artabilir. Etkinlik açısından farklı olan ilaçları kullanırken farklı ilaç haznesi kullanılması önerilir.

Nebulizatör ile ilaç kullanımı

Nebulizatör cihazı ile kortizonlu ilaç verilirken hastanın gözlerinin kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Kortizon içeren ilaçların gözlere temas etmesi durumunda gözdeki saydam tabakanın hasar görmesine neden olabilir.

Nebulizatör cihazının ilaç haznesi kısmına 2 cc serum fizyolojik konulabilir. Serum fizyolojik akciğerleri nemlendirir ve ilaçların daha fazla etkili olmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740