Neden Kilo Veremiyorum? Sorusuna Verilebilecek 7 Cevap

Neden kilo veremiyorum?

Diyetinizde ciddi ve sağlıklı değişiklikler yaptınız aynı zamanda iyi bir egzersiz programına da sadık kalıyorsunuz. Ancak kilonuz tartıda hep sabit mi görünüyor? Kilo verememenizin nedeni aşağıda yazılı şu 7 cevabın altında gizli olabilir. İşte o 7 sebep:

1) Çok Fazla Egzersiz

Yeni bir egzersiz rutini başlattınız ve bunu zorluyorsunuz. Fiziksel aktivite ile vücudunuzla uyum sağlamak ve daha sonra kendinizi daha iyi hissederek geri bildirim almak heyecan verici. Gücünde bazı artışlar ve hatta bazı yağsız kaslar görmek harika.

Eğer zevk alıyorsanız ve bazı pozitifler görüyorsanız, daha uzun ve daha zor çalışmaya başlamanız aklınıza gelebilir. Haftanın üç günü harika hissediyorsa, neden beş olmasın? Neden yedi gün boyunca kuvvet eğitimi ve kardiyo olmasın?

Eğer bir saatlik bir antrenman harika olmuşsa, neden sadece iki tane yapmıyorsun? Ya da üç? Bu daha fazla kilo vermenin ve zinde kalmanın kesin bir yolu olacaktır.

Ne yazık ki, bu şekilde çalışmak vücudunuzu oldukça yorar ve baskılar. Çok fazla egzersiz yaptığınızda, merkezi sinir sisteminize baskı uygulayabilirsiniz. Vücudunuzu sürekli stres altında olur ve stres hormonlarını serbest bırakan bir duruma sokmuş olursunuz. Uygun dinlenmeye ve toparlanmaya izin vermediğinizde bu tüm kilo verme programınızı bozabilir.

 2) Yeterince Uyku Alamamak

 Yeterli uyku almazsanız, vücudunuzda aynı aşırı egzersiz sendromunu yaratabilirsiniz.

Yeterince uyuyamıyorsanız, vücudunuz bir çeşit travma olduğunu düşünmeye başlar.

 Bu aynı zamanda stres hormon seviyelerinin yükselmesine neden olabilir ve zamanla oldukça kötüleşebilirler. Vücutta çok fazla iltihaplanmaya neden olabilirler ve birçok kötü hastalığın çekirdeğinde olabilirler. Bununla birlikte, bu stres hormonları da kilo kaybını çok zorlaştırır ve metabolizmanız da yavaşlamaya başlar.

 3) Yeterince Yememek

 Daha az yemek yemenin kilo vermede etkisi olduğu gibi yanlış bir kanı vardır. Bunun aksine az yemek metabolizmayı yavaşlatır ve yine stres hormonu sorununu aktif eder.

 Vücudunuzun yağını yedek yakıt kaynağı olarak düşünün. Bu yağlar stres veya travma zamanları olduğunda vücudunuz tarafından enerji olarak kullanılabilir.

 Çok fazla kaloriyi sınırladığınızda, vücudunuz kendinizi beslemediğinden gerçekleşen başka bir travma şekli veya bir susuzluk olabilir. Bu yüzden kilo verme süreci duraksamaya girer.

 4) Kas Azlığı

 Burada dev vücut kasından bahsetmiyoruz, ancak kilo vermenize yardımcı olacak şeyin bir parçası vücutta yeterince kas olmasıdır.

 Öncelikle, kas kuvveti antrenmanı yoluyla kas gücünü artırmak doğru bir yoldur. Bu kilo kaybına yardımcı olacak birçok kalori yakmaya yardımcı olur.

 5)Protein Eksikliği

 Protein vücuttaki pek çok farklı fonksiyon için önemlidir; Yapı hormonları ve vücuttaki doku ve organların yapısı, işlevi ve düzenlenmesi için protein gerekir.

 Protein ayrıca termojenik bir etkiye sahiptir, yani sindirim için vücudun proteine de ihtiyacı vardır.

 6)Kalori Hesabında Yanlışlık

 Kilo vermek konusunda ciddiyseniz, muhtemelen yiyeceklerinizin ve kalori alımınızın farkındasınız demektir. Tüm kalori sayma sorunu biraz karmaşık bir alandır ve aynı kalorideki yiyecekler vücutta farklı etki yaratabilir. 100 kalori tutarında ceviz vücudunuzda 100 kalori ölçüsünde koladan daha farklı olacaktır.

 7)Fazla Karbonhidrat Tüketmek

Gereğinden fazla karbonhidrat tüketmek kan yağlarını ve vücut şeker oranını yükseltir. Böylelikle kilo vermemiz zorlaşır. Karbonhidrat tüketiminde esmer pirinç ve makarna, yulaf, kinoa sağlıklı karbonhidratlara örnek gösterilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Neden Kilo Veremiyorum? Sorusuna Verilebilecek 7 Cevap (2 Yorum)

  1. Kilo vermek için ilk önce bilinçli olmak lazım. Bizim insanımız hem yemek ye hem kilo ver ya da hem akşama kadar yat spor egzersiz yapma hemde kilo ver. Çok bekler kilo vermeyi.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740