Nevrasteni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

nevrasteni nedir?

Nevrasteni Nedir? 

Genellikle baş ağrısı ve sinirlilik gibi semptomlarla, bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkan fiziksel ve zihinsel tükenme ile açıklanan bir durumdur. Nevrasteni bilinmeyen nedenlerle ortaya çıksa da depresyon ve duygusal stresle ilişkili olup kronik yorgunluk sendromuna benzetilir. Nevrasteninin ruhsal bir hastalık olarak ilk keşfi 1869 yılında gerçekleşmiştir.

Nevrasteninin bazı belirtileri şunlardır: Aşırı hızda solunum, baş dönmesi ve baygınlık, kalp çarpıntısı, yorgunluk, görünür bir sebepten terleme gibi belirtilerdir. Yapılan araştırmalar Nevrasteninin 20-55 yaşları arasındaki erkeklerde yaygın olduğunu belirtmişlerdir.

Nevrasteni için tanı kriterleri nelerdir?

1)Üç aydan fazla sürmesi
2)Duygusal bozukluklar, panik veya anksiyete bozukluğu varlığında ortaya çıkmaz.
3)Dinlenme ve rahatlama yoluyla sağlığına kavuşamama
4)Hafif zihinsel ya da fiziksel efordan sonra halsizlik hissi, belirsiz bir heyecan, depresyon durumu
5)Kas ağrıları, baş ağrıları ve baş dönmesi, uyku bozukluğu, sinirlilik
6)Rahatlatıcı etkisi olmayan uyku sorunları gibi belirtiler gösterilmesi.

Nevrasteninin tedavisi

Nevrasteninin en önemli belirtilerinden olan ve hastaları fazlasıyla rahatsız eden yorgun ve sinirlilik gibi semptomların giderilmesiyle tedaviye başlayarak hastanın rahatlaması sağlanmaya çalışılır. Tedavi için dikkat edilecek noktalardan biri de tedavi için başvuran hastaların yoğun iş trafiğinden bir süre uzak durmalarını ve kendilerini yormayacak işlere yönelmelerini tavsiye etmektir. Nevrasteninin bazı belirtileri sorunun fiziksel olduğunu düşündüreceği için hastalar farklı doktor ve hastanelere başvurmakta ve çeşitli tahliller yaptırarak boşa vakit harcamaktadır. Bu yüzden hastalara sorunun fiziksel olmadığı anlatılarak telkinler verilip tedaviye ikna edilmelidir.

Hastanın ağrı şikâyetleri varsa hafif dozda ilaçlar verilebilir ancak hasta tedaviye başlamadan önce önceden kullandığı ilaçları bırakmalıdır. Bunların dışında hastalara günlük yaşamda rahatlatıcı aktiviteler yapmaları önerilen yöntemlerdendir. Örneğin ağır yiyeceklerden uzak durmaları, dinlenmeleri, yürüyüşlere çıkmaları, ılık duş yapmaları, kendilerine özel hobiler edinmeleri, boğucu ortamlardan uzak durmaları, hafif olmak şartıyla spor yapmaları gibi öneriler hasta kişiyi günlük yaşamın sıkıcı, boğucu ve stres yaratan anlarından uzaklaşabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740