Nurofen cold tablet nedir? Ne için kullanılır?

nurofen-cold-flu-tablet-grip-ve-soguk-alginligi

Nurofen cold tablet nedir?

Nurofen cold tablet grip ve soğuk algınlığında semptomları azaltmak için kullanılır. İçeriğindeki ibuprofen ve psödoefedrin grip ve soğuk algınlığından kaynaklanan ağrıları azaltır. Ayrıca burun akıntısı ve ateş gibi belirtileri azaltır.

Nurofen cold flu tablet hangi hastalıklarda kullanılır?

Grip, yorgunluk, halsizlik, vücut ağrıları ve yüksek ateş gibi belirtiler gösteren, virüslerin neden olduğu bir bir hastalıktır. Gripte ilaçların etkisi hastalığın vermiş olduğu belirtileri azaltmak içindir. Bu tür ilaçlar düzenli kullanıldığında grip ve soğuk algınlığından kaynaklanan belirtiler azalır. Grip ve soğuk algınlığında yapılması gereken beslenme düzenine dikkat etmek ve C vitamini içeren besinleri bol miktarda tüketmektir. Ayrıca dinlenmek vücut direncini artırarak grip belirtilerini en kısa sürede giderir.

Sinüzit burun boşluklarında oluşan dolgunluk ve çoğu zaman iltihaplı olabilen bir hastalıktır sinüzit rüzgarlı havalarda ve Soğuk havalarda belirti gösterebilir. Sinüzit hastalığında nurofen cold kullanımı ağrıların azalmasını ve burun boşluklarında oluşan dolgunluğun giderilmesini sağlar.

Nurofen cold kullanılmaması gereken durumlar!

Nurofen cold içeriğinde bulunan ibuprofen ve psödoefedrine alerjiniz varsa kullanmayınız.

Pıhtılaşma, kalp krizi, inme gibi kalp hastalıkları bulunanlar nurofen cold kullanmamalıdır. Ayrıca yakın zamanda bypass ameliyatı geçiren hastalar kullanmamalıdır.

Böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı, koroner arter hastalığı, yüksek tansiyon, beyin kanaması, şeker hastalığı, hipertiroidi, göz tansiyonu ve şiddetli kalp yetmezliği bulunan kişiler nurofen cold kullanmamalıdır.

Nurofen cold, bazı depresyon ilaçları kullananlar, kan pıhtılaşması ilacı kullananlar, tansiyon ilacı kullananlar, astım tedavisi için ilaç kullananlar, iştah kesici ilaç kullananlar, ergotamin ve metiserjid içerikli migren ilacı kullananlar ve rahim kasılması için ilaç kullananlar nurofen cold kullanmamalıdır.

12 yaş altı çocuklarda gebelerde ve emzirenlerde nurofen cold kullanımı önerilmez.

Nurofen cold flu tablet kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar!

Nurofen cold tablet ile birlikte diğer soğuk algınlığı ilaçlarının kullanmayınız.

Nurofen cold kullanımında mide ağrısı yaşanırsa ilacı kullanmayı bırakınız ve doktora danışınız. Herhangi bir mide problemi olan kişiler nurofen coldu dikkatli kullanmalıdır.

Cilt üzerinde döküntüsü olan, yüzünde ve boğazında şişlik olan ve nefes almada güçlük çeken kişiler dikkatli kullanmalıdır.

Nurofen cold kullanımı esnasında cilt üzerinde morarmaya ve çürüme ortaya çıkarsa ilacı kullanmayı bırakınız.

Nurofen cold kullanımı esnasında üşüme, titreme, ateşin birden yükselmesi, halsizlik, baş ağrısı, bulantı kusma ve başın ense kısmında sertlik oluşursa ilacı kullanmayı bırakınız.

Böbrek hastalığı bulunan kişiler dikkatli kullanmalıdır.

Nurofen cold kullanımı esnasında görme bozukluğu yaşarsınız ilacı kullanmayı bırakınız.

Nurofen cold gibi psödoefedrin içeren ilaçlar 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

60 yaş üzeri kişiler ve prostat hastalığı bulunan kişiler dikkatli kullanmalıdır.

Nurofen cold aynı zamanda ağrı kesici ve ateş sürücü etkisi bulunduğundan diğer ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Doktorunuz size nurofen cold önerdiğinde kullandığımız diğer ilaçları ve kronik rahatsızlıklarınızı doktorunuza belirtiniz.

Nurofen cold yan etkileri

Nurofen cold tabletin en yaygın yan etkileri arasında uykusuzluk hali, baş dönmesi, sersemlik, sinirlilik, ağız kuruluğu, bulantı ve kusma vardır.

Yaygın olmayan yani 100 kişiden birinde görülebilen yan etkileri arasında; alerjik reaksiyonlar, huzursuzluk, bacaklarda su toplaması, telaş, karın ağrısı ve şişkinlik, idrarda yanma ve idrar zorluğu görülebilir.

1000 kişiden birinde görülen seyrek yan etkileri arasında; yüksek tansiyon, çarpıntı, kalp yetmezliği, nefes darlığı, bağırsak bozuklukları ve kişilik bozukluğu görülebilir.

Nurofen cold tablet nasıl kullanılır?

Nurofen cold tabletin doktorlar tarafından çoğunlukla hastalara önerilen kullanım şekli günde 3 defa 1 bir tablettir. Hastalık semptomlarının fazla olduğu durumlarda günde 4 defa alınabilir. Nurofen cold yemeklerle birlikte veya yemeklerden hemen sonra alınmamalıdır. Yemekten en az 30 dakika sonra ya da yemeklerden uzak bir saatte alınmalıdır.

Nurofen cold tabletin düzenli kullanılması daha faydalı olacaktır. Alınması gereken doz unutulduğunda bir daha ki sefere unutulan doz kullanılmamalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740