Ödem Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

ÖDEM

 

 

Ödem , vücutta çeşitli sebeplerden dolayı su birikmesidir. Halk arasında su toplaması olarak adlandırılır.  Başta damar tıkanıklığı olmak üzere , darbe , böbrek rahatsızlıkları , karaciğer hastalıkları ve gereğinden fazla tuz tüketimi vücutta fazla su bulunmasına ve vücudun çeşitli bölgelerinde ödem oluşmasına sebep olur.

Ayaklarda ödem oluşması en çok rastlanan durumdur. Fazla ayakta kalma veya çok yürümek ayaklarda damarların geçici bir süre tıkanmasına ve ödem oluşmasına neden olur. Mesleği gereği sürekli yürümek zorunda kalan veya sürekli ayakta kalan kişilerde ileri yaşlarda ayaklarda ödem oluşması kronik hale gelebilir.

Ödem vücudun herhangi bir bölgesini çarpma veya darbeye maruz kalma sonucu meydana gelebilir. Çarpma sonucu damarlar görevini yapamaz ve suyun o bölgede birikmesine neden olur. Darbeye maruz kalan bölgeye buz uygulanması damarların çabuk toparlanıp ödem oluşmasını engeller.

Böbrek fonksiyonlarının yetersizliği vücudun çeşitli bölgelerinde ödem oluşturabilir. Böbreklerden suyun yeteri kadar atılmaması veya böbreklerin yetersiz çalışması vücutta su birikmesine neden olur.

Gerektiğinden fazla tuz tüketimi vücutta su tutarak ödem oluşmasına neden olabilir. Aşırı tuzlu beslenmek vücutta ödem oluşturur ve yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerde tansiyonun yükselmesine neden olur.

Ödem nasıl geçer ?

Vücuttaki ödemin atılması için diüretik ilaçlar kullanılmaktadır. Diüretik ilaçlar böbrek çalışmasını hızlandırarak vücuttaki fazla suyun atılımını sağlar.

Damar tıkanıklığında ödem oluşmaması için damar tıkanıklığının önlenmesi gerekir. Özellikle ayaklarda meydana gelen ve ileri yaşlardaki kişilerde varis hastalığının da etkisi ile damar tıkanıklığı ciddi boyutlara gelebilir. Ödem oluşmasında en önemli etkenlerdendir. Damar açıcı ilaçların yardımı ile damar tıkanıklığı önlenmelidir. Aksi halde kronik hale gelen bir ödem ile karşı karşıya kalınabilir.

Darbe alındığında ödem oluşmaması için anında buz uygulanmalıdır. Buz uygulamak yıpranmış damarları büzerek toparlanmasını sağlar ve şişlik oluşmasını büyük ölçüde önler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740