Okaliptüs Yağının Faydaları

Okaliptüs yağı nedir?

Okaliptüs yağı, okaliptüs ağacının yapraklarından su buharı distilasyonu ile elde edilen bir yağdır. Okaliptüs ağacı çoğunlukla Avusturya’da yetişir ve yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Bazı okaliptüs türlerinin boyu 100 metreyi bulurken bazıları da çalı görünümlü olabilmektedir.

Okaliptüs yapraklarından elde edilen yağ insan sağlığı için kullanılır. Teskin edici kokusu ile uyarıcı özelliği bulunur. Özellikle solunum yolu rahatsızlıklarında nefes açıcı olarak kullanımı yaygındır. Günümüzde üretilen bazı ilaç dışı ürünlerin içerisinde yer almaktadır.

Okaliptüs yağı nasıl elde edilir?

Okaliptüs yağı, okaliptüs yapraklarının kurutulduktan sonra su buharı distilasyonu yöntemi ile elde edilir. Su buharı distilasyonu nedir? Su buharı distilasyonu kurutulmuş yaprakların laboratuvar ortamında su buharı ile yağının ayrıştırılması işlemidir. Su buharı yöntemi kaynama esnasında bozulan maddeler için kullanılmaktadır.

Okaliptüs yağının sağlığa faydaları

Ağrı kesici

Okaliptüs yağı baş ağrılarında, eklem ağrılarında, migrende ve diğer vücut ağrılarında kullanılır. Okaliptüs yağının teskin edici kokusu sayesinde ağrılar çözülür. Ağrıyan bölgeye dairesel hareketlerle sürülebilir. Kas ağrılarına masaj yapılarak sürüldüğünde daha fazla etkili olur. Romatizmal ağrılarda ağrıyan bölgeye  sürülebilir. Okaliptüs yağı ağrı kesici özelliğinin yanı sıra güzel kokusu sayesinde ağrıların kişiye vermiş olduğu sıkıntıyı giderir.

Okaliptüs yağı özellikle migren hastalarında şakak bölgelerine  sürüldüğünde migren ağrısını hafifletici özelliği bulunmaktadır. Tansiyon yükselmesinden dolayı oluşan baş ağrılarında ense kısmına sürülür. Ferahlatır ve ağrıları hafifletir.

Öksürük

Okaliptüs yağının kokusu solunum yollarının açılmasını sağlar. Solunum yollarını rahatlatarak öksürük ve nefes darlığı semptomlarını rahatlatır. Soğuk algınlığından dolayı oluşan kuru öksürüğün tedavi edilmesinde ve boğulma türü öksürüklerde sıcak su buharı yapılabilir. Sıcak su  buharı yapmak için cezve içerisine, kaynayan suya okaliptüs yağı ilave ederek su buharını içinize çekebilirsiniz. Özellikle astım hastalarında nefes darlığı ve öksürük krizi geldiğinde okaliptüs yağı koklanması yeterlidir.

Burun tıkanıklığı

Okaliptüs yağının keskin kokusu burun hava yollarının genişlemesini ve rahat nefes almayı sağlar. Burun tıkanıklığı oluştuğunda burun kenarlarına bir miktar okaliptüs yağı sürebilirsiniz. Burun tıkanıklığı çoğunlukla gece yatarken kaynaklanır. Yatmadan önce burun kenarlarına sürüldüğünde burun delikleri açılır ve rahat nefes alınır. Ayrıca horlama problemi olan kişilerde yastığa veya yaka kısmına uyumadan önce bir miktar damlatıldığında keskin ve hoş kokusu sayesinde solunum yollarını açar ve horlamayı azaltır.

Kan dolaşımı

Okaliptüs yağı kan dolaşımını rahatlatarak ciltte meydana gelebilecek hastalıkların ve diğer dolaşım bozukluğu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Varis gibi kan damarlarının bozulması sonucunda meydana gelen damar tıkanıklığına bağlı ağrıları azaltır ve varis hastalığının ilerlemesini önler. Okaliptüs yağı ile masaj yapıldığında kan damarları açılır ve kişi oldukça rahatlar. Okaliptüs yağı ile yapılan masaj sonrası kişi kendini daha dinç ve kuvvetli hisseder.

Antibakteriyel – Antiparazit

Okaliptüs yağının bakteri kovucu özelliği vardır. Okaliptüs yağı cilde sürüldüğünde cildin bakterilerden arınmasını sağlar. Özellikle uyuz belirtisinde uyuz böceğinin ciltten uzaklaşmasını sağlar. Uyuz hastalığının cilde vermiş olduğu tahribatın onarılmasını sağlar.

Okaliptüs yağı hayvanların bitlerden ve pirelerden arınması için kullanılmaktadır. Hayvanlarda alınan sonuçlar olumludur. Bu yüzden insanlar içinde aynı şekilde kullanılabilir. Okaliptüs yağı saçlara sürülerek yaklaşık 1 saat bekletildikten sonra yıkanır. Parazitler okaliptüs kokusunu sevmez ve kaçar. Okaliptüs yağı aynı zamanda sivrisinek kovucudur. Vücudu sivrisineklerden korumak için açıkta kalan bölgelere okaliptüs yağı sürülmesi halinde sivrisinek ve diğer haşereler sizden uzak duracaktır.

Ateş düşürücü

Okaliptüs yağı vücut sıcaklığının düşürülmesini sağlar. El bileklerine ve ayak bileklerine sürülebilir. Çocuklarda ateşi düşürmek için kullanılır. Bebeklere kullanılması önerilmez. Okaliptüs yağının keskin kokusu bebeği rahatsız edebilir ve solunum sistemini olumsuz etkileyebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740