Okaliptüs’ün Sağlığa Faydaları

OKALİPTÜS

Sıtma ağacı olarak ta bilinir. Latince adı Eucaliptus Globulus Labillardiere dır. Yaz aylarının başında mor renkli çiçek açan görünüşü büyük ve güzel bir ağaçtır. Genellikle Güney Avustralya’da yetişir. Ülkemizde okaliptüs’un birkaç çeşidi yetişir. Güney kıyılarımızda daha çok yaygındır. Adana bölgesinde daha çok yetişir.

 

Okaliptüs’un kurutulmuş yaprakları ilaç elde etmek için taze yaprakları ise  yağ elde etmek için kullanılır. Boğulma türü öksürüklerde okaliptüs buharı teneffüs ederek rahatlama sağlanabilir. Yaz aylarının sonuna doğru taze yaprakları toplanır ve gölgede kurutulur. Yaprakları kullanıma hazır hale geldiğinde kaynatılıp bal ile karıştırılarak tüketilir.

Okaliptüs ağacı bataklık kurutmak içinde kullanılır. Bu özelliği okaliptüs ağacının çabuk büyümesinden kaynaklıdır. Okaliptüs ağacı geniş bir bölgeye yayılarak altındaki suyun daha çabuk buharlaşmasını sağlar.

OKALİPTÜSÜN FAYDALARI

Okaliptüs balgam sökücü ve nefes rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bronşit rahatsızlığında faydalıdır. Uzun süren öksürük ve astımda kullanılır. Okaliptüs yaprakları suda kaynatılarak buharı teneffüs edilir. Okaliptüs yağı ile göğüs ovulur.

Okaliptüs kabız yapıcıdır. Okaliptüs banyosu ile zindelik ve kuvvet kazanabilirsiniz. Okaliptüs idrar söktürücü  ve antiseptik özelliği sayesinde idrar yollarını temizler. Antiseptik özelliği sayesinde gargara yapılarak ağız içi ve  boğaz enfeksiyonlarında kullanılabilir. Parazitler ve şeker hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740