Öksürük İçin Ne Kullanabilirim?

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürük bronşların hasar görmesi sonucunda ortaya çıkan ani solunum hareketidir.Öksürük soluk borusuna kaçan cisimleri dışarı atmak ve solunum yollarındaki salgıları temizleme işlevi görür.Öksürük bazı kişilerde herhangi bir solunum yolu hastalığı olmadığı halde tik haline gelmiştir.

 

ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

öksürük başta soğuk algınlığı, vücut direncinin düşmesi sonucu mikropların vücudu ele geçirmesidir. Öksürük bazen akut (geçici) bazende kronik (kalıcı) olabilmektedir.Kronik akciğer hastalığı olan kişilerde öksürük daha yaygındır.Öksürük vücudun savunması demektir. öksürük yolu ile solunum yolundaki zararlı bakteri ve mikropları dışarı atabiliriz.

Sigara içen tiryakilerde öksürük artık normal hale geldiği için bazı hastalıkların geç farkına varılmasına sebep olabilir.

ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR ?

Öksürük için eczaneden alınan ilaç dışında bitkisel ek tedavilere başvurabiliriz

IHLAMUR;ıhlamur boğaz, gırtlak, göğüs kafesi ve solunum yolları rahatlatıcı olarak kullanılabilir.Ihlamur çay halinde sıcak olarak tüketilmesi tavsiye edilir.Ihlamur boğazdaki tahrişi ve ağrıları rahatlatır.Öksürük esnasında gırltağın tahriş olma riskini minimuma indirir.

SOĞAN;soğan öksürük için doğal çözümlerden biridir.Bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi vardır. Soğanı bal ile karıştırın biraz bekletin ve hazırladığınız karışımı belli saat aralıklarla tüketin öksürüğün hafiflediğini göreceksiniz.

ZENCEFİL;zencefil öksürük için en çok tercih edilenler arasındadır. özellikler kuru öksürük için bal ile karıştılıp yenildiğinde solunum yollarını rahatlatıcı etkisi vardır.

KURU ÜZÜM; kuru üzüm akciğerleri güçlendirir ve balgam sökümünün daha kolay ve daha fazla olmasını sağlar.

LİMON;limon grip, soğuk algınlığı ve öksürükte kullanılabilir. vücudun direncini artırır. C vitamini açısından zengindir.

KARABİBER;karabiber eski zamanlardaki tedavi yöntemlerinden biridir. Bal ile karıştırılıp yenilebilir. Özellikle kuru ve gıcık yapan öksürükte etkilidir.

kara

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740