Öksürük bitkisel yöntemlerle nasıl geçer?

Öksürük nedir?

Öksürük, her zaman bir hastalık belirtisi olarak görülmemelidir. Öksürük bazen soluk borusuna yiyecek veya içecek kaçtığında, bazen de duman ve kirli hava gibi etkenlerden dolayı kaynaklanabilir. Öksürük, vücudun savunma sistemlerinden biridir. Öksürük yolu ile yabancı maddeler dışarı atılmaya çalışılır. Öksürük vücudun istenmeyen maddelere karşı verdiği tepkidir. Akciğerlerin refleksi sonucunda dışarıya kuvvetli bir şekilde hava akımının sağlanmasıdır. Bu kuvvetli hava akımının sağlanması ile vücuttan bir çok yabancı madde dışarı atılır.

Öksürük tedavisi için ilk önce öksürüğün kaynağını tespit etmek, ve doğru öksürük tedavisini uygulamak gerekir. Doktora başvurduğunuzda öksürüğün süresi, şiddeti ve öksürük sesinden size hangi tedaviyi uygulayacağına karar verir.

Öksürük bazen çok basit bir mikroba karşı ve bazen de tehlikeli mikroplara karşı oluşabilir. Bronşit yani akciğerin iltihaplanması sonucunda oluşan öksürük için antibiyotik tedavisi en doğrusudur. Çünkü iltihap çoğaldığında akciğer yollarını kapatır ve nefes almak güçleşir. Bu durum tıp dilinde pnomoni olarak adlandırılan zatürre hastalığına kadar ilerleyebilir.

oksuruk-nasil-gecer

Hafif dereceli öksürüklerde yapılması gereken doğal yöntemleri tercih etmek ve vücudun direncini en üst seviyede tutmaktır. Vücudun direncinin yükselmesi için dinlenmek gerekir. Dinlenmek bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun dirençli olmasını sağlar.

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Öksürüğün geçmesi için öksürüğe neden olan etkenlerin vücuttan uzaklaşması gerekir. Örneğin balgamlı öksürükte, öksürüğün kesilmesi doğru olmayacaktır. Öksürük kesildiğinde balgam akciğerlerde birikerek rahatsızlık hissi verir ve yabancı maddeler vücuttan atılmaz.

Öksürüğün giderilmesi değilde öksürüğün vücuda vermiş olduğu zararı önlemek için bronşları yumuşatıcı bitkiler ve doğal yiyecekler kullanılması daha doğru olur. Kuru öksürük solunum sistemi, boğaz ve gırtlakta tahribata neden olur. Ayrıca öksürükten kaynaklanan göğüs kafesi ağrısı oluşur. Tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için ıhlamur çayı, bal, zencefil ve tarçın gibi doğal ürünler kullanıldığında öksürüğün vermiş olduğu rahatsızlık en aza iner. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için C vitamini içeren meyveleri (limon, portakal vs) tüketmeniz gerekir.

oksuruk-dogal-nasil-gecer

BALGAMLI ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ

Balgamlı öksürük başladığında bilinmelidir ki akciğerlerde yabancı cisimler mevcuttur. Kirli havaya maruz kalmak ve sigara kullanmak gibi etkenler balgamlı öksürüğün başlıca sebeplerindendir. Balgamlı öksürükte de aynı şekilde doğal yöntemler ile öksürük rahatlatılmalı ve bol miktarda su tüketilmelidir.Balgamlı öksürüğün en iyi ilacı ılık su olarak bilinmelidir. Su, balgam oluşumunu sağlar ve ne kadar fazla balgam oluşursa akciğerler o kadar hızlı temizlenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740