Öksürük Otunun Faydaları

ÖKSÜRÜK OTU

Farfara otu , sulandık otu , devetabanı ve kavalak olarak ta bilinir. Latince adı tussilago farfara dır. Bitki ilkbaharda mart ve nisan ayları da çiçek açan , nemli toprakları seven  bir bitkidir. Ülkemizde Kuzey Anadolu da yetişir. Avrupa’nın hemen hemen bütün bölgelerinde yetişir. Dağlarda ve yol kenarlarında bulunur.

 

Haziran ve temmuz aylarında toplanır. Fazla güneş görmeyen bir yerde kurumaya bırakılır. Yaprakları acı lezzetlidir. Çiçekleri ilkbaharda toplanır ve kurutulur. Kullanımı zararsızdır.

Kullanımı çok eskiye dayanan bir öksürük gidericidir. Solunum yollarını yumuşatır. Balgam sökmeyi kolaylaştırır. Her türlü öksürüğü tedavi edici özelliğe sahiptir.

Astım ve koah gibi kronik akciğer hastalıklarında faydalıdır. Sabahları kalkınca balgam çıkarma problemi yaşayan kişilerin, sabahları aç karnına tüketmeleri tavsiye edilir.

1 tatlı kaşığı öksürük otu 1 bardak sıcak suda 10 dakika bekletilerek günde 3 4 bardak içilmesi tavsiye edilir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Nane'nin Faydaları başlıklı makalemizde ağız kokusu, menthol ve Su nanesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın