Öksürük şurupları faydalı mı?

Öksürük şurupları faydalı mı?

Öksürük şuruplarının faydalı olup olmadığı her zaman tartışma konusu olmuştur. Aslında öksürük şurupları hakkında yanlış bilinen bazı noktalar vardır. Öksürük şurupları öksürüğü kesmek yerine öksürüğün semptomlarını azaltmak ile görevlidirler. Yani bir çok öksürük şurubu öksürüğün kesilmesine değil, öksürüğün azalmasına etkili olmaktadır. Bu durum ise sağlık için ne kadar faydalı olduğu tartışılır.

Öksürük şurupları insan vücudu üzerinde yaptığı etkilere göre gruplandırılır. Balgam sökücü, nefes açıcı ve kuru öksürük olmak üzere 3 grupta ayrılmıştır.

Kuru öksürük

Kuru öksürük için uzmanlar tarafından önerilen şuruplar öksürüğün sıklığını azaltmak ve hastaya vermiş olduğu rahatsızlığı en aza indirmek için verilmektedir. Bir çok hasta kuru öksürük için verilen ilaçların öksürüğü keseceğine dair yanlış bilgi edinip kullanmaktadır. Ancak kuru öksürük için verilen ilaçlar öksürüğü kesmez, sadece öksürüğü azaltır. Örnek olarak bir hasta dakikada ortalama 3 kez öksürüyor ise kuru öksürük için ilaç kullandığında dakikada ortalama 2 ye düşer. Ancak öksürük vücudun savunma sistemi olduğu için öksürüğün azaltılması çokta doğru bulunmamaktadır. Hasta ne kadar öksürür ise yabancı maddeler vücuttan o kadar erken uzaklaşır.

oksuruk-surubu-faydalimi

Balgamlı öksürük

Balgamlı öksürük için verilen şurup, tablet ve effervesan (suda eriyen) formundaki ilaçlar balgamın daha rahat sökülmesini sağlamaktadır. Balgamı yumuşatarak kolay çıkarılmasını sağlar. Balgamlı öksürük için verilen ilaçlar öksürüğün kesilmesi için değil, balgamın daha rahat sökülmesi için verilmektedir. Hatta bu türden ilaçlar, öksürük ilacı değil de, balgam sökücü ilaçlar olarak bilinmelidir.

oksuruk-surubu-zararlimi

Nefes açıcı

Nefes açıcı ilaçlar solunum yollarını genişleterek daha rahat nefes almayı sağlamak içindir. Daha çok boğulma türü öksürükte verilmektedir. Çoğunlukla ard arda gelişen şiddetli öksürüklerde fayda sağlar. Solunum yollarını açarak öksürükten dolayı oluşan nefes darlığında etkili olur. Öksürük kesici veya öksürük şurubu olarak adlandırılmasından ziyade nefes açıcı olarak adlandırılması daha doğru olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740