Okul dönemindeki çocuklarda beslenme nasıl olmalıdır?

cocuklarda-beslenme

OKUL DÖNEMİNDE BESLENME

Okul dönemindeki çocukların büyüdüklerini hissettikleri zamanlarda yemek seçmeleri ve sağlıksız gıdalara yöneldikleri görülmektedir. Özelikle çikolata, cips, şekerleme ve hamburger türü besinler okul kantininde çocuklara satılmaktadır. Bu tür gıdalar tat alma yönünden çocukları fazlasıyla mutlu eder. Ancak hiçbir faydası bulunmayan bu gıdalardan çocukları mümkün olduğu kadar uzak tutmalıyız.

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ

Tahıllar

Okul çağındaki çocukların tahıl bakımından yüksek besinler ile beslenmeleri gerekir. Okul çağındaki çocuklar aynı zamanda gelişim çağındadır. Bu yüzden tahıl ağırlıklı beslenmeleri daha uygun olur.

Sebze ve meyve

Vitamin ve mineral kaynağı sebze meyvelerin okul çağındaki çocuklara düzenli olarak verilmesi gerekmektedir. Ayrıca çocuklara sebze ve meyvelerin faydaları konusunda zaman zaman bilgiler verilmelidir. Bu durum onları zararlı besinlerden uzaklaştırıp sebze ve  meyveyi sevmelerini  sağlayabilir.

Et ürünleri

Et ürünleri protein açısından zengin ve besleyici besinlerdir. Gelişim çağındaki   çocuklarda vücut gelişimlerinin desteklenmesini sağlar. Et ürünleri arasında salam ve sosis gibi et ürünleri yedirilmemelidir. Kesinlikle çiğ et ürünleri tüketmeleri engellenmelidir.  Çiğ et ürünleri çocukların bağırsaklarında parazit oluşumuna neden olabilir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler yağ bakımından zengin olan gıdalardır. Yağlar kalori bakımından çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Çocukların bakkaldan alacakları paketli gıdalar yerine kuruyemiş tercih etmeleri sağlanmalıdır.

Çocuklarda karbonhidrat ihtiyacı

Çocuklarda karbonhidrat ihtiyacının belirli bir sınırı bulunmamaktadır. Vücutta enerji üretimi için gerekli olan en değerli besin kaynağıdır.  Çocuklarda günlük beslenmenin yarısı karbonhidrat içeren besinler ile olmalıdır.  Çocukların karbonhidrat ihtiyacı çoğunlukla unlu mamüllerden karşılanmalıdır.

Çocuklarda yağ ihtiyacı

Çocuklar için en önemli besin kaynağı yağdır. Yağlar yüksek oranda kalori içeren besinlerdir. Çocukların beslenmesine ve gelişimine doğrudan katkıda bulunur. Ancak trans yağlardan çocuklar uzak tutulmalıdır.

Çocukların protein ihtiyacı

Çocuklarda protein ihtiyacı çoğunlukla zaman hayvansal gıdalardan karşılanmalıdır. Proteinler çocukların vücut gelişimine destek olur. Çocuklarda protein ihtiyacı kilogram başına 1 gramdır. Örneğin 30 kilogram bir çocuğun günde en az 30 gram protein (çoğunluğu hayvansal gıdalardan olmak üzere) ihtiyacı vardır.

Çocukların lifli gıda ihtiyacı

Lifler bağırsak düzeni için önemli olan gıdalardır. Lif ihtiyacı çocuklarda yaş +2 gram olarak hesaplanabilir. Örneğin 10 yaşında bir çocuğun lif ihtiyacı 12 gramdır.

Sonuç olarak çocukların çoğunlukla evde annelerinin hazırlamış olduğu gıdalar ile beslenmeleri en doğrusudur. Hazır gıdalar, ayak üstü atıştırmalar, tuz ve şeker oranı yüksek olan gıdalar veya içecekler ve paketlenmiş şekerli gıdalar çocuk sağlığını tehdit etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740