Orta kulak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

ORTA KULAK İLTİHABI (OTİTİS MEDİA)

Tıp dilinde otitis media olarak bilinen orta kulak iltihabı , kulak zarının içinde kalan bölgenin iltihaplanmasıdır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve orta kulak ile geniz arasındaki östaki tüpünün görevini yerine getirememesi sonucunda oluşur. Üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerin orta kulak iltihabına yakalanma ihtimalleri yüksektir.

 

Özellikle çocuklarda antibiyotik kullanmayı gerektiren hastalıklardan biridir. Çocukların kirli hava ve sigara dumanına maruz kalmaları orta kulak iltihabı oluşturabilir. Çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında daha fazla görülür. Üst solunum yolu hastalıklarının salgın olduğu bir dönemde ortaya kulak iltihabına sıkça rastlanır. Hatta gribe neden olan virüslerin iyileşme sürecinde orta kulakta yoğunlaşıp burada enfeksiyon oluşturmasıdır.

Orta kulak iltihabı belirtileri

Orta kulak iltihabında şiddetli kulak ağrısı oluşur. Bununla birlikte yüksek ateş , iştahsızlık ve huzursuzluk görülebilir. Kulak akıntısı , işitme kaybı ve dolgunluk hissi oluşur.

Orta kulak iltihabı tedavisi 

Orta kulak iltihabının tedavisi için antibiyotik kullanımına başvurulur. Ağrılı bir durum oluştuğundan ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Antibiyotikli kulak damlaları kullanılabilir. İltihaba neden olan virus ve bakterilerin vücutta tekrar faaliyet göstermemeleri için kullanılan antibiyotiklerin son tanesine kadar düzenli olarak kullanılması önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740