Otitis Externa Bulguları, Tanı Ve Tedavisi

otitis externa

Otitis Externa

Tıp dilinde Otitis externa, halk dilinde dış kulak ve orta kulakta meydana gelen iltihaplı enfeksiyonlara  denir. Genellikle bu türde kulakta meydana gelen rahatsızlıklar bakteriyel kökenli olmasından dolayı ilaçlı tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

Aktif olarak görüldüğü yerlerde hastayı rahatsız edecek boyutlarda şikâyetler meydana gelir. Oluşan basınç hissiyatı hastanın kulağında oluşan rahatsızlığın belirtilerindendir. O nedenle teşhisinin doğru şekilde konması iyileşme sürecinin süresini belirler.

Hastalık yetişkinlerde görülebildiği gibi beş yaş ve yukarı yaş çocuklarda da görülme olasılığı yüksek olan bir olasıktır.

   Otitis externa Tanı;

Hastalığın belirtileri öykü olarak dinlenilmesinin ardından fiziksel muayene ve bir kulak muayene cihazı olan otoskopi cihazının kullanılması ile kulak içi gözlemlenmesi ile belirlenir.

Kulakta hastalığın belirtileri; şişme, bombeleşme, kızarıklık, dokunulduğunda şiddetli ağrı işitme sorunları gibi olumsuzluklar görülür.

Uygulanacak olan yöntem öncelikli olarak anlatılan belirtiler doğrultusunda kulağın elle muayenesi ve cihaz muayenesi ile beraber laboratuvar verileri birleştirilerek belirlenir.

Çocuklarda hastalık belirtileri; yüksek ateş, huzursuzluk, kusma ve kulak kepçesi ile oynama şeklinde göstermektedir.

 Otitis externa Tedavi;

Bu hastalıkta birincil sırada kulakta meydana gelen iltihaplı enfeksiyonun kurutulması gerekir.

Kulağının içinin havalandırılması, hava sirkülasyonunun kulak içerisinde gerçekleştirilmesi önemli bir tedavi şeklidir.

Kulakta oluşan ağrının giderilmesi bir diğer tedavi yöntemidir. Bu oluşan ağrıların giderilebilmesi için kulakta komplikasyonların (hastalığın vermiş olduğu harabiyetin) önlenmesi gerekmektedir.

Tedavilerde ilaçla tedavi yöntemlerinin yanında ilaçsız tedavide bulunmaktadır. Bu da bol su alımı ve vücudun su seviyesinin normal düzeye ulaştırılması gerekmektedir.

İlaçla tedavilerde ise ağrı ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Bunların dışında iltihaplı enfeksiyonlarda hastalara antibiyotik kullandırılır.

Bunun dışında penisilinde kullanılabilir. Fakat ilacın yan etkisi olan alerjik reaksiyonlar her hastada olabileceğinden ötürü mutlaka penisilinde hasta her alımdan önce alerji testi uygulanarak penisilini kullanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740