Otizm Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Otizm Nedir?

Otizm spektrum bozukluğu, bir kişinin sosyal durumlarda başkalarıyla iletişim kurma, etkileşim kurma ve uygun şekilde davranma yeteneğini etkileyen nörogelişimsel bir durumdur.

Otizmin Belirtileri 

Otizmi olan iki kişi birbirine benzemez, ancak birçok ebeveyn, çocuklarının genellikle 18 ay ile 3 yaş arasındaki belirli gelişim aşamalarını karşılamadığı zaman, bozukluğun belirtilerini fark eder. Örneğin, çocuğun göz teması, kendi adına cevap verme veya hayali oyuna katılma sorunları olabilir.

Bununla birlikte, bozukluğun hafif formları, çocuk belirli bir yaşa kadar belirgin olmayabilir ve bazı insanlar yetişkinliğe kadar teşhis edilmez.

Otizm Teşhisi

   Otizmli her kişi için teşhis süreci farklıdır. Bazı vakalarda, çocuk doktorları, çocuğun otizm için risk altında olup olmadığına bakmak için otizm belirtilerini araştıran kısa bir evet ya da hayır araştırması olan bir otizm ekranını kullanabilir. Çocuğun olumlu sonuçları varsa, aile teşhis değerlendirmesi için bir uzmana yönlendirilir.

Dikkat çeken hiperaktivite bozukluğu, zihinsel engelli olma, epilepsi ve depresyon da dahil olmak üzere, kapsamlı bir klinisyenler ekibi, sıklıkla otizmle eşlik eden ek hastalıkları teşhis edebilir.

Uzmanlar, kırılgan X sendromu, tüberoz skleroz kompleksi ve Angelman sendromu gibi bazı genetik bozuklukları olan kişilerin de otizme sahip olabileceklerini söylüyorlar.

Otizm Tedavisi

Otizm spektrum bozukluklarının tedavisi yoktur. Bununla birlikte, semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek davranışsal ve eğitici terapiler vardır. Bunun içinde erken teşhis son derece önemlidir.

Örneğin, en sık kullanılan terapilerden biri olan Uygulamalı Davranış Analizi, otizmli kişileri faydalı davranışları arttırmak ve zararlı eylemleri azaltacak şekilde teşvik etmek için ödüller kullanmaktadır. Ebeveyn aracılı müdahaleler aynı zamanda bakıcılara, çocuklarına ev gibi doğal bir ortamda nasıl yardımcı olacaklarını öğreten etkili bir terapidir.

blank

İlaçlar otizmin temel semptomlarını, iletişim problemleri gibi tedavi etmez, ancak sinirlilik gibi semptomları azaltabilir. Bununla birlikte, bu ilaçların uzun vadeli etkileri bilinmemektedir ve genellikle otistik çocuklar hiperaktivite veya depresyon gibi diğer problemleri tedavi etmek için birden fazla ilaç alırlar.

Dahası, piyasa, otizmli insanlara yardımcı olmak için klinik olarak kanıtlanmamış alternatif tedaviler ve diyetlerle doludur. Bunlar da ebeveynlerin tedavi yöntemi seçerken kafasının karışmasına neden olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740