Oyunun çocuk gelişimine etkisi

oyun-oynamanin-cocuklara-etkisi

ÇOCUKLAR VE OYUN

Oyun oynamayı sevmeyen çocuk yok denecek kadar azdır. Oyun çocukları için eğlenceden daha öte fiziksel ve zihinsel gelişimlerine destek olur. Çocukların kendi aralarında oynadıkları oyunlar daha çok eğlenceye dönüşsede aile bireyleri ile oynadıkları oyunlar hem eğlence hemde öğrenim açısından önemlidir. Anne ve babanın çocuğu ile oyun oynaması aile bağını kuvvetlendirdiği gibi çocuklar içinde öğretici olur.

Oyun çocukların motor gelişimleri (fiziksel aktivite) için oldukça faydalı olmaktadır. Koşma, tırmanma, atma vb oyunlar çocuklarda büyük kasların gelişimini sağlar. Resim yapma, bağlama, kesme, yapıştırma ve boyama gibi oyunlar ise çocukların ince motor gelişimi için faydalı olmaktadır. Bu tür fiziksel aktivitelerin çocukların ileri yaşlardaki becerilerini artırmasına ve yaşam koşullarına alışmalarına katkı sağlar.

DUYGUSAL BAĞ KURMAK

Çocuğunuzla oyun oynarken aynı zamanda onun eğitici bir arkadaş edinmiş gibi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bu çocuklar için önemli olduğu kadar gereklidir. Başarılı çocuğa sahip olmak için onunla vakit geçirmeli, onu dinlemeli ve ona anlayacağı dilde faydalı olacak bilgiler vermelisiniz.

cocuklar-ve-oyun

ÇOCUKLARINIZI DİNLEYİN

Öğrenme çağındaki çocuklar anne ve babalarına soru yağmuruna tutarlar. Bu durum onların ne kadar eğitime müsait olduklarını gösterir. Çocuğunuz size soru sorduğunda ona sabırlı ve anlayacağı dilde cevaplar vermelisiniz. O size bir şeyler anlatmaya çalıştığında onunla göz teması kurun ve son cümlelerini tekrarlayın. Onu önemsemiş olmanız çocuğunuzun gelişimi için faydalı olacaktır.

ÇOCUKLARDA OYUNCAK TERCİHİ

Genelleme yapacak olursak erkek çocuklar araba ve silah gibi oyuncakları, kız çocuklar ise oyuncak bebekleri tercih ederler. Bu tür oyuncaklar eğitici ve öğretici olmadığı gibi çocukların psikolojisine olumsuz etki yapabilmektedir. Çocuğunuza oyuncak seçerken eğitici ve öğretici  oyuncaklar almanız en doğrusudur. Özellikle zeka gelişiminin ve becerisinin artması açısından faydalı olabilecek oyuncakları tercih etmelisiniz.

Elbette çocuklar farklı oyuncak isteyecektir. Kızlar oyuncak bebek, erkekler ise oyuncak araba gibi. Bu tür oyuncakların yanında öğretici ve eğitici oyuncaklar mutlaka olmalıdır.

Oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri oyuncağın sağlık açısından risk taşımamasıdır. Çok küçük parçalı oyuncakların yutma tehlikesi olduğundan küçük çocuklara alınmamalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740