Ozon Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ozon yağı nedir?

Ozon yağı, ozonlanmış zeytin yağıdır. Ozon, doğada bir gaz halinde bulunur ve depolanması pek mümkün değildir. Ozon gazını oksijenler oluşturur. Zeytin yağının içerisine çeşitli yöntemler ile aktarılmaktadır. Ozon gökyüzüne mavi rengi veren bir gazdır. Dünyanın etrafının çevreleyen ve zararlı güneş ışınlarını süzen bir tabaka halindedir.

Zeytin yağının ozonlanma işlemi için sisli dağlar ve yüksek rakımlı bölgeler tercih edilir. Çünkü ozon en fazla bu bölgelerde bulunur. Özel üretim tesisleri ile zeytin yağının içerisine ozon gazı yani oksijen işlenmektedir. Oksijenin yaraları temizleyici ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle ozonlanmış zeytin yağı en çok yara iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Yara olan bölge oksijen ile buluştuğunda mikroplar açığa çıkar ve etkisiz hale gelir. Ozon yağı bu özelliği sayesinde bir çok hastaya şifa olmuştur.

Ozon tedavisi

Ozon gazının tedavi edici etkisi ile ozon tedavi merkezleri artmıştır. Ozon tedavisi kapanmayan yaralar, cilt hastalıkları ve cilt güzelliği  için yapılmaktadır. Ozon terapisi ile cilt hastalıkları haricinde daha birçok hastalığa çözüm bulunmuştur. Varis, kan dolaşımını düzenleme, bağışıklık güçlendirme, yanık tedavisi ve mantar enfeksiyonları için ozon terapisi yapılmaktadır.

Ozon yağının faydaları nelerdir?

Hemoroid: Ozon yağının içerisindeki bol miktardaki  oksijen sayesinde homoroide sürüldüğünde iyileşme sağlar. Ozon yağındaki oksijen molekülleri enfeksiyon olan bölgenin mikroplardan arınmasını sağlar ve dokuların iyileşmesini hızlandırır. Onarıcı ve yara iyileştirici özelliği sayesinde ozon yağı hemoroid hastalığı bulunanlar için önerilmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere ozon yağı hemoroidin üzerine sürülebilir.

Yanık: Ozon yağı yanık tedavisinde cildin daha hızlı iyileşmesi için kullanılır. Ozonlanmış zeytin yağı yanıktan dolayı tahrip olmuş derinin nemlenmesini sağlar. Aynı zamanda cilt dokularının yenilenmesini sağlar ve ağrı oluşmasını büyük ölçüde önler. Ayrıca güneş yanıklarında ise ozonlanmış zeytin yağı kullanılabilir. Ozon yağı sayesinde güneşin zararlı ışınlarından dolayı ciltte oluşan yanıkların iyileşmesi ve ağrısının hafiflemesi için sürülebilir.

Egzama ve sedef: Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarında ozon yağı sürülerek tahriş olan cildin daha kısa sürede yenilemesini sağlar. Günde iki kez sürülmesi uygundur. Ozon yağı cildi tedavi ettiği gibi zararlı dış etkenlerden korur.

İyileşmeyen yaralarda: Ozon yağı ile iyileşmeyen yaraların tedavisi mümkündür. Ozonlanmış zeytin yağı içerisindeki oksijen molekülleri yara olan bölgedeki mikropların etkisiz hale gelmesini sağlar. Oksijen ile buluşan cilt kendini  yeniler ve yaralar hızlı bir şekilde iyileşir. Şeker hastalığından dolayı iyileşmeyen yaralarda, kesilerde, darbe sonucu morarma ve şişmelerde, tahriş olan ciltte ve bu rahatsızlıklar gibi bir çok cilt tahribatında kullanılabilir.

Saç derisi: Ozon yağı saç derisinde oluşan yaralar ve kepeklenme için sürülebilir. Saç derisinin herhangi bir kimyasaldan dolayı hasar görmesinde saç derisi kendisini yeniler ve kepeklenme oluşur. Ozon yağı saç derisini besleyerek daha sağlıklı ve dayanıklı olmasını sağlar. Saç derisinde oluşabilecek tahrişleri ve yaraları önler.

Pişik: Özellikle bebeklerde oluşan pişiklere sürülmesi halinde cildin rahatlamasını ve iyileşmesini sağlar. Yaz aylarında bebeklerin boynunda ve diğer kıvrımlı bölgelerinde oluşan kızarıklıklara ve tahrişlere sürülebilir.

Sağlıklı cilt: Ozon yağı cildi besler, kırışıklıkları azaltır, nemlendirir ve parlak bir görünüm kazandırır. Çatlayan dudaklara, ellerdeki ve ayaklardaki çatlaklara sürülebilir. Topuklarda oluşan sertleşme ve çatlaklara sürüldüğünde yumuşatır ve onarır. Ayrıca ciltte bakteri ve virüs üremesini engeller. Bu sayede ciltte oluşabilecek sivilce gibi enfeksiyonları önler ve önceden oluşan sivilcelerin iyileşmesi için kullanılabilir.

Antiseptik: Ozon yağının antiseptik özelliği sayesinde vücudun her bölgesinde oluşan enfeksiyonlara sürülebilir. Özellikle genital bölgede oluşan mantar enfeksiyonu ve diğer sorunlar için ozon yağı sürülebilir. Dudak çatlakları ve ağız içi aft için kullanımı uygundur. Ağız yaralarına bir fırça veya pamuk  yardımı ile yara olan yetin üzerine sürülebilir.

Ağrı kesici: Ozon yağı ağrıyan bölgeye masaj yapılarak sürülebilir. Sürülen bölgeyi yumuşatır ve ağrıları azaltır. Romatizma ağrıları, baş ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı, burkulma, şişme ve travma sonrası oluşan ağrıların hafiflemesi için sürülebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740