Panik Atak Nedir?

PANİK ATAK

Panik atak , kişiye korku ve heyecan yaşatan duygu bozukluğudur. Panik atak hastalığı olan kişiler  her zaman endişeli bir bekleyiş içindedirler. Panik atak nöbeti ara ara hastada belirmektedir. Her zaman içinde bulundukları durumun en kötüsünü düşünürler. Panik atak olan kişilerde kalp krizi ve bayılma görülür.

 

Atak esnasında hasta rahatlatılmalı ve sakinleştirilmelidir. Asla hasta yalnız bırakılmamalıdır. Hasta yalnız kaldığında daha çok korkuya kapılıp atak süresi daha uzun sürer. Bu durum kalp krizi geçirme ve bayılma ya neden olabilir.

Panik atak belirtileri:

  • Yüksek derecede kalp çarpıntısı , sanki kalp yerinden fırlayacakmış hissi oluşur.
  • Terleme , ateş yükselmesi ve titreme başlar.
  • Nefes almada güçlük çekme ve ara ara nefessiz kalma belirtileri görülür.
  • Baş dönmesi ve mide bulantısı görülebilir.
  • Vücutta karıncalanma ve uyuşma hissi belirtisi.

Panik atak belirtileri epilepsi hastalığı ile bazı yönleri benzerlik gösterir. Panik atak hastalığı olan kişilere , anlık sevindirici ve üzücü haber verilmemeli ve korku yaratacak durumlardan kaçınılmalıdır. Beslenmesine dikkat etmeli ve B vitamini eksikliği oluşmaması gerekmektedir. B vitamin eksikliği panik atağı tetikler. Vücutta ani gelişen rahatsızlıklar hastada ölüm korkusuna sebep olabilir. Kapalı yerlerde ve kalabalık ortamlarda tedirginlik yaşayabilirler.

Panik atağın genetik bir hastalık olduğu görülmüştür. Ailede veya birinci derece yakınlarında panik atak hastalığı olan kişilerde görülme ihtimali daha fazladır. Dünya toplumunun %1 inde bu hastalığa rastlanılmaktadır.

Panik atak tedavisi:

Panik atak hastalığının tedavisi mümkündür. Kullanılacak rahatlatıcı ve sakinleştirici ilaçlar hastadaki endişeleri büyük ölçüde azaltır. Panik atak hastalığını tetikleyen her türlü durumdan kaçınmalıdır. Hastadaki diğer kronik rahatsızlıklar  panik atak yaratabilir. En çok panik atak yaratan durum tespit edilip önlem alınmalıdır. Panik atak hastalığında ilaç tedavisi etkilidir. Ancak hasta ilacı kullandığı sürece etkilidir. İlaç kullanmayı bıraktığı zaman eski haline dönme olasılığı yüksektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Panik Atak Nedir? (2 Yorum)

  1. Buradan herhangi ilaç veya başka bir tedavi şekli öneremeyiz. En sağlıklısı bir psikolog ile görüşmesidir.

  2. Arkadaşım panik atak, her şeyden korkuyor, çok telaşlı, kaç kere söyledim doktora git sana sakinleştirici ilaç versin rahatlarsın diyorum ama dinlemiyor. Sizin tavsiye edebileceğiniz bir ilaç yada başka bi öneriniz varmı acaba?


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740