Papatya yağının faydaları nelerdir?

Papatya yağı

Kurutulmuş papatyalardan su buharı distilasyonu ile elde edilen papatya yağının sağlık açısından oldukça önemli faydaları bulunmaktadır. Bilindiği üzere papatya, sakinleştirici ve rahatlatıcıdır. Aynı etkiyi cilt üzerinde de gösterir. Papatya yağı cilde sürülebilir ve içilebilir. Cilde sürüldüğünde cildi yumuşatır ve nemlendirir. İçildiğinde ise en önemli özelliği sakinleştirici ve uyku sağlayıcı olmasıdır. Bunların dışında papatya yağının bir çok faydası bulunmaktadır.

Papatya yağının sağlığa faydaları nelerdir?

Sindirim düzenleyici

Papatya yağı sindirim sisteminde oluşan problemlerde kullanılmaktadır. Sindirimde zorluk, hazımsızlık ve gaz sorunlarına karşı içilebilir. Ayrıca mide kasılması ve kabızlık giderici olarak kullanılır. Yumuşatıcı ve rahatlatıcı özelliği ile sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar.

Sindirim sisteminin rahatlaması için yemeklerden önce 1 çay kaşığı içilmesi yeterlidir.

Uykusuzluk

Papatya yağı uyku problemi yaşayanlar için kullanımı önerilmektedir. Yatıştırıcı ve sakinleştiricidir. Papatya yağı vücudu rahatlatır ve bu sayede uykuya dalmaya yardımcı olur. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku sağlar.

Papatya yağı yetişkinlerde yatmadan önce 1 çay kaşığı yeterlidir. Papatya yağı bebeklerin ağzına bir kaç damla damlatılabilir. Bebeklerde uyku problemine çözüm olabilir ve gaz sancılarını hafifletir.

papatya yağı

Öksürük

Papatya yağının yumuşatıcı ve sakinleştirici özelliği sayesinde öksürüğün hafiflemesini sağlar ve göğüs ağrısını azaltır. Öksürmekten kaynaklanan solunum yolu tahrişlerini azaltır.

Papatya yağı öksürük için bal ile karıştırılarak tüketilebilir. 1 tatlı kaşığı bal içerisine bir kaç damla papatya yağı damlatılarak günde 3 kez tüketilmesi tavsiye edilir.

Diş ağrısı

Papatya yağının sakinleştirici ve ağrı kesici özelliği diş ağrısını hafifletir. Papatya yağı ağrıyan diş üzerine bir kaç damla damlatılabilir. Yada bir pamuğa damlatarak diş üzerine konabilir. Diş etlerine masaj yapılarak sürüldüğünde diş ağrısında hafifleme dağlar.

Boğaz ağrısı

Papatya yağı ağrı giderici özelliği sayesinde boğaz enfeksiyonundan dolayı kaynaklanan ağrıları azaltır. Boğaz ağrılarına karşı gargara yapılabilir. 1 tatlı kaşığı papatya yağı boğaz gargarası yapılarak ağrıların hafiflemesi sağlanır.

papatya yağı

Ağız için yara

Papatya yağı yumuşatıcı ve ağrı kesici özelliği sayesinde ağızda çıkan aftlarda etkilidir. Bir miktar papatya yağı ağız içinde dolaştırıp tükürülür. Bu işlem gün içerisinde bir kaç defa tekrarlanır. Papatya yağı sayesinde ağız içi yaralardan kaynaklanan ağrılar azalır ve hızlı iyileşme sağlanır.

Bebeklerde gaz sancısı

Papatya yağı bebeklerin gaz sancısını azaltmak için kullanılır. Papatya yağı gaz giderici özelliği sayesinde bebeklere içirilir. Ayrıca bebeklerin karnına masaj yapılarak bağırsakları yumuşatır ve rahatlatır. Bu sayede bebeklere oluşan gaz sancıları azalır.

Papatya yağının cilde faydaları

Yara iyileştirici

Papatya yağı nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği ile yara olan bölgeye sürüldüğünde dokuların daha hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlar. Yara olan bölgenin iltihap olmasını engeller.  Yara yerinin üzerine bir pamuk yardımı ile sürülebilir.

papatya

Saç diplerindeki yaralara

Papatya yağının yara iyileştirici etkisi sayesinde saç diplerinde oluşan yaralarda kullanılabilir. Papatya yağı saç diplerinde oluşan yaraların üzerine damlatılarak parmak ucu ile hafifçe sürülebilir. Günde 1 defa sürülmesi halinde saç diplerinde oluşan yaralar gün geçtikçe azalır.

Ağrı kesici

Papatya yağı yumuşatıcı ve ağrı kesici etkisi sayesinde kas ağrılarına sürülebilir. Sürülen bölgeyi rahatlatır ve ağrıları azaltır. Papatya yağının ağrıyan bölgeye günde 1 defa sürmeniz yeterlidir.

Ayrıca eklem ağrılarına karşı papatya yağı kullanılabilir. Eklem ağrılarının azalmasını ve hafiflemesini sağlar.

Sivilce

Papatya yağının yara iyileştirici etkisinden dolayı sivilce gibi enfeksiyonlara sürülebilir. Cilt üzerinde oluşan akne ve sivilcelere karşı etkili olabilir. Papatya yağı pamuğa damlatılarak cilt üzerindeki akne ve sivilcelere günde 2 defa sürülmesi yeterlidir. Sivilce ve akne gibi  cilt enfeksiyonlarının zamanla iyileşmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740