Papatya’nın Sağlığa Faydaları

PAPATYA

Papatya ortalama 10 20 cm boylarında sarı çiçeği  beyaz yaprakları olan yeşillik  bölgelerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde en çok bilinen çiçekler arasındadır. Papatya tüm dünyada ılıman iklimlerde yetişir.

Orta çağda papatya evlerin içine ekilip havayı temizlediği bilinmektedir. Eski Mısır da her derde deva olduğu kabul edilen papatya güneş tanrısı Ra’ya tahsis edilmiştir.

Papatya sabah saatlerinde çiçekleri henüz açmadan toplanır ve kurutulur. Kurutulmuş papatyalar kaynatılarak çay halinde tüketilir.

PAPATYANIN SAĞLIĞA FAYDALARI

 

Papatya sindirim sistemi bozuklukları için yaygın olarak kullanılır.  Gaz giderici spazm çözücü etkisi vardır. Ülsere karşı koruyucu etkisi bilinmektedir. Papatya mide rahatsızlıkları için kullanılacaksa 2 yada 3 ay düzenli olarak kullanılmalıdır ve sonra ara ara kur halinde tekrarlanmalıdır. Gaz giderici , şişkinlik , ishal ve kabızlık sorunlarını için kullanılır. Süt şekeri (laktoz)ile içilen papatya çayı barsak hareketlerini düzenler.

Papatya vücuttaki zararlı bakterilerin salgılarını etkisiz hale getirdiği kanıtlanmıştır. Papatya buharı teneffüs etmek sinüzit ve üst solunum yolu enfeksiyonları tedavisi için şifalıdır. Spazm çözücü etkisi sayesinde bayanların ağrılı adet döneminde kullanılabilir. İştah açıcı etkisi vardır. Hazmı kolaylaştırır , terleticidir , yatıştırıcı ve romatizmal hastalıkların ağrısının rahatlamasını sağlar. Ferahlatıcı etkisiyle yorgunluk anında tüketilebilir. Genellikle akşam yemeği sonrasında kullanımı çok uygundur. Akşam yenilen ağır yemeklerin sindiriminde kolaylık sağlar. Barsak çalıştırıcı etkisi olan bir madde ile kullanıldığında barsak kurtlarını ve parazitleri düşürür. Ağız yaraları ve boğaz enfeksiyonlarında antiseptik özelliği sayesinde gargara yapılabilir. Ayrıca lapası açık yaraların iyileşmesinde kullanılabilir. Basur tedavisi için oturma banyosu hazırlanır. Bir leğen sicak su  içine 3 tutam papatya atılır 15 dakika sabah akşam oturma banyosu yapılır.

Papatya çiçeği nın bir başka etkisi ise saçlara sürülüp güneşe çıkıldığında saç rengini açıcı etkisi vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740