Paranit nedir? Nasıl kullanılır?

Paranit nedir?

Paranit, saç biti ve yumurtasını (sirke) saçlardan arındırmak için kullanılan üründür. Sprey, şampuan ve losyon formları mevcuttur.

Paranit çeşitleri içerisinde metal dişli tarak mevcuttur. Bu tarak bitleri saçlardan uzaklaştırmak için önemli bir araçtır. En küçük bitin bile arasından geçemeyeceği şekilde üretimi yapılmıştır. Bu tarak sayesinde bitleri saçlardan sıyırabilirsiniz.

Baş biti nedir?

Kısaca baş biti tüm anne ve babaların okula giden çocuklarında görmek istemedikleri kanatsız minik bir böcek türüdür. Bu böcek türü sadece saçlı deride yaşayabilir. Ayakları saçlara tutunmak için oldukça kullanışlıdır. Baş bitleribin ortalama ömrü 1 aydır. Soyunun devam etmesi için yumurtalarını saçlara bırakırlar. Salgıladıkları özel madde ile yumurtalarını saçlara tuttururlar. Yumurta bırakıldıktan ortalama 7 gün sonra bit içinden çıkar. Bu yüzden bir temizleme işlemi 1 hafta sonra tekrar edilmelidir.

Paranit şampuan nedir? Nasıl kullanılır?

paranit şampuan

Paranit şampuan, mineral yağ, köpük yapıcı sabun ve parfüm içerir. Hoş kokusu ile kişiye rahatsızlık vermez. Paranit şampuanın etki mekanizması; bitleri boğmaktır. Yumurta içerisindeki sirkelere etkili olamadığı için 1 hafta sonra tekrarlanması gerekir. Paranit şampuan ortalama olarak 10 kullanımlıktır.

Not: paranit şampuan 2 yaş üstü çocuklarda kullanım için uygundur. Göz, ağız ve burun ile temas ettirmeyin. Kullanımı esnasında aşırı kaşıntı oluştuğunda normal şampuan ile hemen yıkayın.

Paranit şampuan kuru saça uygulanmalıdır. Saç diplerine iyice yedirilir. Kız çocuklarında bütün saça uygulayın ve saçları tülbent veya havlu türü örtü ile örtün. Yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra yıkayın. Durulatken metal tarak ile bütün saçı saç diplerinden itibaren tarayın. Bu işlemlerden sonra saçlardaki bütün bitler kaybolacaktır.

Paranit şampuan ile bitlerden arındıktan sonra evdeki bütün eşyaları ve giysileri yıkamanız önemlidir. Bitler beslenmeden ortalama 2 gün yaşar. Bu iki gün içinde yeniden saçlı deri ile buluşur ise yine çoğalır. Bu yüzden saçları arındıktan sonra ev eşyalarını da arındırmak önemlidir.

Paranit sprey nedir? Nasıl kullanılır?

paranit sprey

İçeriğinde mineral yağlar ve dimetikon bulunur. Mineral yağlar bitleri boğar. Dimetikon ise silikon yapılı bir maddedir. Paranit spreyin şampuanından farkı içeriğinde bulunan dimetikondur. Dimetikon etken maddesi, silikon yapısı ile bitlerin su ile temasını keser. Silikon yapısı saçlara dağıldığında bitlerin saçlara tutunması güçleşir ve tarakla kolayca saçtan ayrılır.

Paranit spreyi gözlere, ağız ve buruna temas ettirmeden kullanmalısınız. Paranit spreyi 10 cm uzaklıktan tüm saç derisine ve saçlara sıkın. Özellikle kulak arkası ve ense kısmına yeterince bulaştığından emin olun. Bitlerin çoğunlukla bulunduğu bölgeler ense ve kulak arkasıdır. Paranit spreyi uyguladıktan sonra en az 15 dakika bekleyin. Daha sonra bol köpükle yıkayın. Durularken metal tarak ile tüm saçı tarayın.

Bir şişe paranit sprey kızlarda 3 defa, erkeklerde ise 5 defa kullanılabilir. Paranit sprey 1 hafta ara ile tekrarlanmalıdır.

Paranit losyon nedir? Nasıl kullanılır?

paranit losyon

Paranit losyon bitleri havasız bırakarak ölümlerine neden olur. Ayrıca bit yumurtalarının (sirke) üzerini örter ve yumurtadan çıkmasını zorlaştırır. Paranit losyon tek kullanımda etkisini gösterir. Ancak yinede saçlar ara ara kontrol edilmelidir. 1 hafta sonra tekrarlanması halinde etkili bir çözüm elde edilmiş olur.

Paranit losyon akşam yatmadan önce saçlara ve saç diplerine iyice yedirilir. Paranit losyon 8 saat boyunca saçta beklemelidir. Bu süre içerisinde saçlar bone veya havlu türü örtüler ile örtülmelidir.

Paranit losyon sabah kalkıldığında saçlardan arındırılmalıdır. Çelik tarak ile saçlar durulanırken taranmalıdır.

Paranit losyon 6 ay üstü çocuklar için uygundur. Gözlere, ağıza ve buruna kaçması önlenmelidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Paranit nedir? Nasıl kullanılır? (1 Yorum)


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740