Parfümün Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Parfümün Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

 

Güzel kokmak, kendinize has bir koku sahibi olmak ve kokunuz ile inşalar arasında anılmak çok hoş bir duygudur. Kendi kokunuza sahip olmak için deneme yanılma yöntemi ile parfümleri dener, kullanır ve kendi konunuzu bulursunuz.  Peki kokunuzu bulurken satın aldığınız parfümlerin sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız ?

Sahte parfüm kullanmak kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sahte parfümün içine katılan maddeler uçucu özelliği ile solunum yolundan vücudumuza girer. Cildimize uyguladığımızda cilt tarafından vücuda emilir. Ciltte kuruluk, kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Ayrıca kalıcılığı az olan sahte parfümler belirli bir süre sonra kötü koku yaymaya başlar.

Günümüzde sahte parfüm ticareti korkunç boyutlara ulaşmış, yüksek miktarlar ödeyerek aldığınız parfümün sahte olup olmadığını anlamak zorlaşmıştır. Bu kötü durumla karşı karşıya kalmamanız için bir parfümün sahte olup olmadığını anlayabileceğiniz püf noktalarını sizler için bir araya getirdik. İşte parfümün orijinal olup olmadığını anlayabileceğiniz yöntemler:

 

1 ) Orijinal parfümlerin şişeleri, kutuları ve kutu etrafında yer alan ambalajları robotlar ve makineler yardımı ile yapıldığı için ambalajlama şeklinde anlayabilirsiniz. Ambalaj kutusu profesyonel bir şekilde ambalajlanmamış ise o parfüm orijinal parfüm değildir.

 

2 ) Orijinal parfüm kutuları; parfüm şişelerine zarar vermemesi, renk bırakmaması ve kötü bir görsel oluşturmaması için beyaz kartondan yapılır. Sahte parfümlerde kutu maliyeti düşürülmek istenildiği için hem kalitesiz karton kullanılır hem de göz alıcı olmasını sağlamak için renkli karton tercih edilir.

 

3 ) Orijinal parfüm kutularının altında altın renkli bir yuvarlar yer alır. Parfüm alırken bu yuvarlağa dikkat edin. Yuvarlar etrafındaki siyah ok sağ tarafa, altın renkli ok sol taraf bakıyorsa bu parfüm orijinal bir parfümdür. Eğer oklar yoksa veya farklı yönlere bakıyorsa parfüm sahte demektir.

 

4 ) Parfüm firmaları parfümlerde renklendirici kullanmayı tercih etmezler veya çok az kullanırlar. Renklendiriciler parfümün bileşen oranına zarar verdiği için genelde minimal oranda kullanılır ve parfümler soluk renklidir. Ancak sahte parfümlerde müşterilerin gözünü boyamak için çok canlı renkler tercih edilir. Bu durumda parfüm alırken parfümün rengine göre sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

5 ) Orijinal parfümlerde seri numaraları vardır. Seri numaraları hem şişenin altında yer alır hem de kutu da yer alır. Sahte parfümlerde bur durum sadece kutu üzerine yapıştırılan bir sahte bandrolden ibarettir. Parfüm alırken hem şişeye hem de kutuya bakıp seri numarası karşılaştırması yaparak sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eski parfüm şişelerini kullanan sahte parfüm üreticileri kutu üzerine farklı bir bandrol yapıştırarak size orijinal gibi parfüm satmaya çalışabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

 

6 ) Orijinal parfümlerin şişelerinde her hangi bir pürüz göremeyeceğiniz gibi şişe kapaklarında da her hangi bir deformasyon göremezsiniz. Ancak sahte parfümlerin şişelerinin dibinde ve kapak altlarında deformeler görmek mümkündür. Parfüm alırken şişeyi dikkatli bir şekilde inceleyerek sahte parfüm almaktan kurtulabilirsiniz.

 

7 ) Sahte parfümlerde zamanla beklemekten karışımda çökelme olacağında şişe dibinde küçük küçük kalıntılar oluşur. Orijinal parfümlerde ise bu durum asla söz konusu değildir. Parfüm alırken şişe içini ve şişe dibini iyi bir şekilde incelemelisiniz.

 

8 ) Sahte parfümlerde ambalaj çok kolay bir şekilde sökülebilirken orijinal parfümlerde durum tam tersidir. Orijinal parfümlerde ambalaj sökümü zordur ve ambalaj söküldüğünde tekrar kullanılması imkansızdır. Sahte parfümlerde ise sökülen ambalaj kolaylıkla yerine takılır ve tekrar kullanılabilir.

 

Parfüm alırken kazıklanmamak ve hayal kırıklığına uğramamak istiyorsanız sahte parfüm – orijinal parfüm ayırt etme noktalarına çok dikkat etmeli ve tercihinizi buna göre yapmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740